Puszcza to nie tylko nasza sprawa. "The Guardian" krytykuje za wycinkę "w ostatnim pierwotnym lesie"

"The Guardian" pisze o wycince Puszczy Białowieskiej
"The Guardian" pisze o wycince Puszczy Białowieskiej Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta, Screen z The Guardian
Decyzja o wycięciu ponad 180 tys. metrów drewna już zapadła. Minister środowiska zatwierdził to czemu sprzeciwiali się ekolodzy. Jan Szyszko oczywiście zapewnia, że chodzi mu o dobro Puszczy, ale nawet na Zachodzie nikt mu nie wierzy. A krytyczny artykuł "The Guardian"poruszył tysiące ludzi.

– Białowieski las sięga do polskiej granicy z Białorusią i jak dotąd był objęty ochroną – tłumaczy czytelnikom tytuł. – To dom 20 tys. zwierząt, w tym 250 typów ptaków i 62 rodzajów ssaków, którym przewodzi żubr – dodaje. Gazeta podkreśla, iż wycinka w Puszczy Białowieskiej na "dużą skalę" jest odpowiedzią na inwazję kornika, choć "nie" mówili naukowcy, ekolodzy i Unia Europejska.

Obrona zdała się na nic, bo minister środowiska Jan Szyszko nie ma zamiaru zmieniać zdania. Jak pisaliśmy, dwa tygodnie deklarował iż część terenów zachowa swój obecny rozmiar. Ma na myśli tereny prastarego lasu, ale nie powiedział, że nikt ich nigdy nie tknie. "To mydlenie oczu opinii publicznej" – ocenił obietnicę Szyszko polski Greenpeace. A w piątek, gdy klamka zapadła, szef organizacji Robert Cyglicki stwierdził jeszcze: "Decyzja ministra środowiska o podpisaniu aneksu zwiększającego wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej cofa nas do czasów PRL".

Warto dodać, że artykuł "The Guardian" w mediach społecznościowych udostępniło ponad 7,5 tys. osób, w dniu pulbikacji był on też drugim najbardziej czytanym tekstem serwisu.

źródło: theguardian.com

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...