Wydarzenie miesiąca dla miłośników sztuki. Do obejrzenia w Warszawie ponad 50 prac artystów

Więcej zdjęć także pod [url=http://pieknagallery.pl/pl/a-1-aukcja-dziel-sztuki]linkiem[/url]
Więcej zdjęć także pod linkiem Piękna Gallery
Obserwuje się ożywienie na polskim rynku sztuki. Nie ma wątpliwości co do tego, że nad Wisłę zawitał światowy trend. Aukcje generują coraz większe obroty, a sprzedawane dzieła coraz wyższe ceny. Polacy zaczęli dostrzegać potencjał drzemiący w tym rynku. Sprzedają się prace młodych twórców, a dzieła mistrzów polskiego malarstwa budzą ogromne zainteresowanie nie tylko u kolekcjonerów.

Rosnąca świadomość tego, że zamiast kolejnego drogiego auta lub zegarka można kupić obraz, rzeźbę lub inny obiekt i jeszcze na tym zarobić, działa ożywczo na rynek sztuki. Korzystają na tym marszandzi, domy aukcyjne, ale też co istotne – artyści. Rosnące wpływy z handlu sztuką powodują, że w sposób naturalny zwiększa się zainteresowanie tą dziedziną. O sztuce mówi się więcej, organizowane są kolejne targi sztuki, przyciągające tłumy zwiedzających, powstają nowe galerie, domy aukcyjne. Świat sztuki nabiera nowych kolorów.

„W latach 70. obraz Picassa kosztował tyle, co dom w Nowym Jorku. Teraz ten sam obraz Picassa to równowartość 100 takich domów.” – mówi Sławek Górecki. – „To pokazuje, że inwestycja w sztukę może być bardziej lukratywna niż inwestycja w nieruchomość w Nowym Jorku, mieście, gdzie ceny nigdy nie spadają. To pokazuje, jak ten rynek rośnie i jest stabilny”.

Oferta domu aukcyjnego Piękna Gallery to 58 starannie wyselekcjonowanych prac, takich artystów jak: Władysław Ślewiński, Tadeusz Kantor, Mela Muter, Wojciech Weiss, Władysław Hasior, Stanisław Fijałkowski, Zbigniew Makowski czy Stefan Gierowski.

Okładkę katalogu aukcyjnego zdobi, budzący duże zainteresowanie, obraz Władysława Roguskiego z 1931 roku, który ucieszy oko nawet najbardziej wytrawnego kolekcjonera. Krótkowłosa kobieta, ubrana w czarną marynarkę, białą koszulę i krawat, odpoczywa w fotelu. Jej spojrzenie, pewność siebie, nonszalanckie gesty nie pozwalają oderwać od niej wzroku. Postać dopełniają geometryczne kształty tła w stonowanej, eleganckiej kolorystyce. To doskonały przykład polskiego okresu Art Déco. Roguski obok Tamary Łempickiej, Zofii Stryjeńskiej czy Ludomira Ślendzińskiego był najwybitniejszym malarzem tego stylu. Art Déco przeżywa renesans, eksperci przewidują więc, że może być to „czarny koń” tej aukcji.
Pojawi się także „Akt” Jerzego Nowosielskiego z 1982 roku. Modelowy przykład malarstwa artysty. Postać kobiety w twórczości Nowosielskiego jest jednym z najbardziej charakterystycznych tematów. Sam artysta drogę ku tej treści opisał tak: „Jeżeli malarza interesuje problem cielesności, jakiś sposób łączenia spraw duchowych ze światem bytów fizycznych, to zupełnie naturalne jest, że zaczyna się interesować wyglądem kobiety”.


Wyjątkowym obiektem w katalogu jest monumentalny relief Władysława Szpunara. Połączenie kontrastu czerni i bieli, prostych form, optyki i geometrii zaowocowało efektowną, pełną wyrazu kompozycją. W ostatnich latach twórczość artysty osiąga coraz większą popularność wśród miłośników sztuki, co pokazują coraz lepsze wyniki aukcyjne.

Okazją dla wielbicieli historii jest olej Franciszka Ksawerego Lampiego o randze muzealnej. Romantyczny pejzaż z I połowy XIX wieku ujmuje atmosferą i kunsztem wykonania. Pejzaże tego typu nie pojawiały się dotychczas w sprzedaży, aukcja jest zatem szansą na zakup unikatu.

Dla kolekcjonerów ciekawe będą na pewno, stosunkowo niedrogie prace m.in. Rafała Malczewskiego, Tadeusza Gronowskiego, Ireneusza Pierzgalskiego oraz rzadko spotykane na aukcjach dzieła Josefa Pressera, Juliusza Woźniaka czy Józefa Łukomskiego.

„Niektórzy kupują tylko dlatego, że coś jest ładne i pasuje im do wnętrza. Inni – by inwestować pieniądze. Traktują sztukę tylko jako lokatę kapitału. Trzymają obrazy w magazynie, czekając na wzrost ich wartości. A trzecia grupa łączy przyjemność i inwestowanie. Ja należę do tej trzeciej. Dla mnie inwestowanie w sztukę jest pasją.” – mówi Sławek Górecki, kolekcjoner sztuki, właściciel Piękna Gallery & Auction House.

Obrazy można oglądać do środy 27 kwietnia w galerii przy pl. Konstytucji w Warszawie. Wstęp jest wolny, a wystawa otwarta od poniedziałku do piątku od 11.00 do 18.00, w sobotę od 12.00 do 15.00.

27 kwietnia wszystkie dzieła zostaną wystawione na aukcję sztuki, która rozpocznie się o godz. 19.00.

Katalog aukcji znajduje się na stronie www.pieknagallery.pl.

Artykuł powstał we współpracy z Piękna Gallery.

Trwa ładowanie komentarzy...