Mimo zakazu przeszła w burce ulicami Locarno. Teraz grożą jej spore kłopoty z prawem

Nora Illi, Szwajcarka, która przeszła na islam walczy z zakazem noszenia burek. Jej zdaniem władze Szwajcarii dyskryminują kobiety.
Nora Illi, Szwajcarka, która przeszła na islam walczy z zakazem noszenia burek. Jej zdaniem władze Szwajcarii dyskryminują kobiety. facebook.com
W szwajcarski kantonie Ticino wszedł w życie zakaz noszenia burek. Islamska działaczka Nora Illi zaprotestowała w Locarno przeciw temu prawu. Przeszła ulicami miasta w burce. Protestujący w Szwajcarii porównują zakazujące tego przepisy do praktyk Talibów, którzy nakazem zmuszają kobiety do ich noszenia. Uważają również, że są ofiarami dyskryminacji.

Nawet 10 tys. franków może kosztować kobietę pojawienie się w burce w miejscu publicznym. Z początkiem lipca w dniu wejścia nowych przepisów Nora Illi przeszła w niej ulicami Locarno.
Szwajcarka w wieku 19 lat zmieniła wyznanie. Przyjęła islam i teraz aktywnie działa na rzecz zniesienia zakazu noszenia burek. W Locarno towarzyszył jej algierski biznesmen Rachid Nekkaz. Wspiera on akcje kobiet, które domagają się od władz szwajcarski zmiany przepisów. Już wcześniej deklarował, że pokryje koszty każdego mandatu. Także, jeśli będą one nakładana w innych krajach, jak Francja czy też Belgia, które wcześniej zabroniły noszenia burek.

Jednak spacer w burce po Locarno nie trwał długo. Para została szybko zatrzymana. Przedsiębiorca dostał mandat w wysokości ponad 230 franków za nakłanianie do łamania zakazu. Natomiast wysokość grzywny, która zapłaci Nora Illi dopiero zostanie określona.

Zakaz noszenia burek we szwajcarskim kantonie Ticino uchwalono w referendum w 2013 r. Większość mieszkańców kantonu to katolicy. Odpowiednie przepis przyjęto po tym, jak parlament Szwajcarii uznał, że nie jest on sprzeczny ze szwajcarskim prawem federalnym. Zakaz obowiązuje od piątku.


Pomysł wprowadzenia zakazu forsował były dziennikarz Georgio Ghiringhelli. W jednym z wywiadów stwierdził, że ma być to sygnał dla islamskich fundamentalistów, którzy przebywają na terenie Szwajcarii i nie chcą się integrować.

Tymczasem protestujący przeciw zakazowi zapowiedzieli odwołanie do Europejskiego Trybunał Praw Człowieka. W Szwajcarii powstał komitet, który zbiera podpisy pod nową ustawą znoszącą zakaz.

Napisz do autora: wlodzimierz.szczepanski@natemat.pl

źródło: tdg.ch
Trwa ładowanie komentarzy...