Nie opalaj się po tych lekach. Lepiej być bladym jak ściana niż leczyć miesiącami plamy

Przy braniu niektórych leków nie wolno się opalać.
Przy braniu niektórych leków nie wolno się opalać. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Wszyscy wiedzą, że urlop urlopem, ale opalać się trzeba mądrze i z umiarem. Natomiast nie wszyscy mają świadomość, że połączenie słońca z niektórymi popularnymi lekami, ziołami czy nawet składnikami żywności, może skończyć się paskudnymi plamami na skórze, poparzeniem słonecznym czy problemami ze zdrowiem.

Łączenie niektórych leków ze słońcem może prowadzić do powstania ciemnych przebarwień, niebieskich lub szarych plam, sinoczerwonych przebarwień na twarzy, przebarwień rogówki i tęczówki. Inne doprowadzają do poparzeń słonecznych.

Dlatego przed urlopem warto przeczytać ulotki zażywanych przez nas leków i nie lekceważyć ostrzeżeń lekarza, jeśli powiedział nam, że przy braniu danego leku trzeba unikać słońca. Lepiej przyjechać z wakacji bez opalenizny niż z brzydkimi plamami i przebarwieniami na ciele i twarzy. O tym, z którymi lekami nie łączyć plażowania przypomina Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

1. Leki przeciwbólowe

Jeśli podczas nadmorskich wakacji boli głowa, to lepiej wziąć leki przeciwbólowe zawierające paracetamol, ponieważ ibuprofen może wywołać reakcje fototoksyczne.

Unikać słońca trzeba też biorąc diklofenak, naproksen, ketoprofen, indometacynę oraz piroksykam, a także inne leki z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych. Takie leki przyjmuje się np. przy bólach stawów czy tzw. korzonkach.

2. Leki przeciwcukrzycowe

Na słońce nie powinny wystawiać się też osoby przyjmujące niektóre leki przeciwcukrzycowe. Chodzi o glipizyd i metforminę. Leki te stosowane są przede wszystkim w leczeniu cukrzycy typu 2, ale np. metforminę zażywają też osoby z insulinoopornością.

3. Leki moczopędne

Furosemid, hydrochlorotiazyd, indapamid to leki moczopędne, które „nie lubią” połączenia ze słońcem. Lekarze przepisują je m.in. osobom z nadciśnieniem tętniczym. Dlatego nadciśnieniowcy powinni przed wyjazdem sprawdzić, czy przypadkiem nie biorą jednego z takich leków.

4. Leki przeciwalergiczne

Większość leków przeciwalergicznych może być z powodzeniem zażywana, gdy korzystamy ze słońca. Jednak astemizol, cetyryzyna, loratadyna i prometazyna nie - będziemy mieli kłopoty po opalaniu.

5. Leki bakteriobójcze

Nie powinniśmy opalać się jeśli przyjmujemy nitrofurantoinę, azytromycynę, ciprofloksacynę, doksycyklinę, tetracyklinę oraz kotrymoksazol, a także inne leki zawierające sulfonamidy.

Nitrofurantoinę stosuje się w zapaleniach układu moczowego, azytromycynę przy leczeniu chorób wenerycznych, walcząc z chlamydią czy zapaleniem cewki moczowej. Ciprofloksacynę przyjmujemy natomiast przy zakażeniach dróg oddechowych, moczowych oraz tkanek miękkich. Tetracyklinę z kolei stosuje się np. w leczeniu trądziku pospolitego, a doksycyklinę przy zakażeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażeniach układu moczowo-płciowego i również przy leczeniu trądziku.

6. Leki przeciwgrzybicze

Jeśli leczymy infekcję grzybiczą, a wybieramy się na urlop z plażowaniem, to koniecznie powinniśmy sprawdzić leki, jakie zażywamy i przeczytać, czy aby nie są mieszanką wybuchową ze słońcem. Nie wolno opalać się przyjmując gryzeofulwinę, itrakonazol, ketokonazol, terbinafinę.

7. Leki przeciwpasożytnicze

Tutaj specjaliści wymieniają takie leki jak: chinina, chinidyna, chlorochina. Są to głównie leki przeciwmalaryczne.

8. Leki psychotropowe

Bardzo uważać na słońce muszą też chorzy, którzy przyjmują leki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne takie jak: amitryptylina, doksepina, haloperydol, promazyna, prometazyna, karbamazepina, barbiturany.

9. Leki ziołowe i produkty zawierające zioła

W żadnym wypadku nie należy opalać się przyjmując leki, suplementy diety czy inne wyroby medyczne lub zwyczajnie następujące zioła: arcydzięgiel, bergamotka, dziurawiec, nagietek, rumianek oraz wszystkie rośliny zawierające psoraleny.

10. Leki hormonalne

To szczególnie ważna informacja dla pań stosujących antykoncepcję hormonalną oraz chorych na schorzenia tarczycy. Nie wolno opalać się przyjmując: estrogeny, hormony tarczycy, a także hormony kory nadnerczy.


Niestety ze słońcem nie można łączyć nie tylko niektórych leków przyjmowanych doustnie. Działania fotouczulające lub fototoksyczne mogą wykazywać też maści i kremy do stosowania na skórę.
Maści, kosmetyki i... słodzik
Specjaliści przypominają, że trzeba chronić się przed słońcem jeśli używamy maści lub kremów zawierających antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwłupieżowe, nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy oraz witaminę A.

Zresztą wiele kosmetyków używanych przy kąpielach słonecznych może doprowadzić do uczuleń, powstania plam i przebarwień. Mogą to być dezodoranty, środki przeciwbakteryjne w mydłach, niektóre substancje zapachowe stosowane w perfumach (piżmo, olejki: bergamotowy, sandałowy, lawendowy, cedrowy i waniliowy), niektóre barwniki, kwasy AHA i BHA, kwas retinowy i jego pochodne.

Warto też uważać na jedzenie i np. zamiast słodzików, podczas urlopu z plażowaniem, używać zwyczajnie cukru. Niektóre słodziki, np. (cyklamat), barwniki chemiczne (np. błękit metylowy, róż bengalski, chinony, eozyna) mogą doprowadzić do problemów skórnych jeśli dochodzi do większej ekspozycji na słońce.

Swoją drogą zwyczajnie nie przesadzajmy ze słońcem. Żeby korzystać w wakacje z jego dobroczynnego wpływu na zdrowie nie trzeba smażyć się w pełnym słońcu od rana do wieczora. Używajmy kremów z filtrem, a najmłodsze dzieci chrońmy w ogóle przed słońcem. Dla nich opalanie jest najbardziej szkodliwe.

Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...