W Warszawie zdewastowano wystawę o płk. Ryszardzie Kuklińskim. Sprawcy pozostają bezkarni

Nieznani sprawcy zdewastowali ekspozycję plenerową o płk. Kuklińskim.
Nieznani sprawcy zdewastowali ekspozycję plenerową o płk. Kuklińskim. Fot. Filip Frąckowiak / Facebook
Nieznani sprawcy zdewastowali plenerową wystawę na tyłach Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, poświęconą płk. Ryszardowi Kuklińskiemu. Ten oficer Wojska Polskiego w okresie PRL nawiązał współpracę z CIA i przekazywał na Zachód informacje m.in. o planach wprowadzenia stanu wojennego.

Ucierpiały trzy tablice ekspozycji zatytułowanej „Pułkownik Kukliński – Polska samotna misja”, które oblano niezmywalną farbą, a także stojaki, do których przymocowano plansze informacyjne. Szkody wyceniono na kilka tysięcy złotych. Sprawcy tego chuligańskiego czynu pozostają nieznani.
Filip Frąckowiak, szef Izby Pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego

Ewidentnie ktoś musiał być do tego przygotowany. Trzeba mieć specjalne klucze do tego, żeby wykręcić śruby (ze stojaków – red.). Nie mam też wątpliwości, że to było zrobione specjalnie, akurat w tym terminie, przed Świętem Wojska Polskiego, żeby ta wystawa nie mogła się dobrze prezentować.

wpolityce.pl
Skutki dewastacji mają zostać usunięte do 15 sierpnia, kiedy w całym kraju obchodzone jest Święto Wojska Polskiego.

Ryszard Kukliński był pułkownikiem WP, zastępcą szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego. Od 1970 roku współpracował z amerykańskim wywiadem – przekazał łącznie ponad 40 tysięcy stron dokumentów dotyczących planów Układu Warszawskiego, m.in. wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Krótko przed jego wprowadzeniem został przerzucony do USA, tam też osiadł, ponieważ władze PRL wydały na niego wyrok śmierci. Zmarł za Oceanem w 2004 roku.

Dekadę później, w 10. rocznicę śmierci, polskiego oficera uhonorowano uchwałą sejmową, w której zwrócono uwagę, że jego "poświęcenie przysłużyło się obaleniu w Polsce komunizmu i utrzymaniu światowego pokoju zagrożonego ofensywnymi planami militarnymi Związku Radzieckiego". Podkreślono też, że płk. Kukliński, kierujący się dobrem Polski i Polaków, to jeden z bohaterów walk o niepodległość.


Źródło: wPolityce
Trwa ładowanie komentarzy...