Polska w czołówce. Wysokie miejsce w tym rankingu to jednak nie powód do dumy

Polska znalazła się w niechlubnym gronie państw z największą liczbą zainfekowanych stron internetowych – wynika z „Security Report 2016”
Polska znalazła się w niechlubnym gronie państw z największą liczbą zainfekowanych stron internetowych – wynika z „Security Report 2016” Fot. Cristiano Betta / Wikimedia Commons
Polska pnie się w rankingach. Niejednokrotnie to słyszymy. Ale to zestawienie chluby naszemu krajowi bynajmniej nie przynosi. Z najnowszego raportu Security Raport wynika, że dołączyliśmy do grona państw mogących „pochwalić się” największą liczbą zainfekowanych stron internetowych. Czarnego obrazu dopełnia brak wypracowanej polityki szyfrowania urządzeń i danych.

5 sekund. Tyle wystarczy, aby buszujący po sieci użytkownik natknął się na zarażoną stronę WWW i padł ofiarą ataku hakerskiego – podają twórcy Check Point Security Report 2016. Okazuje się, że cyberprzestępcy poczynają sobie coraz śmielej, wyprowadzając w pole oprogramowanie antywirusowe i wprowadzając niepostrzeżenie na nasze komputery programy szpiegujące. A my dodatkowo ułatwiamy im życie, bo szyfrowanie danych na przenośnych nośnikach pamięci to wciąż dla większości z nas czysta abstrakcja.

– W firmach i administracji brakuje odpowiedniej polityki użytkowania tego typu pamięci, często nie stosuje się także szyfrowania urządzeń. Tymczasem na rynku są dostępne, m.in. polskie rozwiązania szyfrowania urządzeń z wykorzystaniem mechanizmu HVKM (Hybrid Virtual Key Management), które wykluczają przechowywanie danych na serwerach zewnętrznych firm w sposób jawny. Dodatkowo firmy – usługodawcy nie posiadają pary kluczy deszyfrujących, tym samym uniemożliwiając odtworzenie przechowywanej treści bez wiedzy klienta – tłumaczy Kamil Kaczyński, ekspert z Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej (WAT).
Kto najwięcej traci na beztroskim podejściu do kwestii cyberbezpieczeństwa? Firmy, z których aż 89 proc. w 2015 roku padło ofiarą ataków. Bagatelizowanie zagrożeń płynących z sieci kosztowało je średnio prawie 4 mln dolarów. Co 30 sekund dochodziło do kradzieży danych, co 81 sekund nieostrożni pracownicy ściągali zawirusowane pliki, a co 32 minuty miał miejsce kompromitujący dla światowych firm wyciek informacji.

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że Polska – gdzie kultura bezpieczeństwa w sieci wciąż pozostawia wiele do życzenia – znalazła się w czołówce państw mających w swoich cyfrowych zasobach największą liczbę stron, od których nasze komputery mogą nabawić się „choroby”. Jeśli nie chcemy stać się mekką dla wszelkiej maści hakerów, musimy działać i to szybko. Kamil Kaczyński z WAT podpowiada, co należy zrobić w pierwszej kolejności
Kamil Kaczyński
Ekspert z z Instytutu Matematyki i Kryptologii Wojskowej Akademii Technicznej (WAT).

Polska chroni swoją cyberprzestrzeń zbyt słabo, co umożliwia atak na wielką skalę. Wyciek danych, przechowywanych w postaci niezaszyfrowanej, może narazić instytucje państwowe, firmy lub osoby prywatne na ogromne straty i paraliż. W przypadku usługi szyfrowanej dane są zaciemnione, a ich integralność może być sprawdzona w każdej chwili. Zdobycie takich danych nie pozwala atakującym na ich wykorzystanie, tym samym zapewniając pełne ich bezpieczeństwo.

Zasadnicze pytanie brzmi – w jaki sposób okryć swoje zbiory danych całunem niewidzialności? Rozwiązaniem może być wynalazek polskich informatyków – system wykorzystujący protokół HVKM, który uniemożliwia przechowywanie danych na serwerach w sposób jawny. W najprostszych słowach – chodzi o to, by po włamaniu się na serwer haker nie miał ułatwionego zadania w postaci podanych na tacy danych tysięcy użytkowników określonego serwisu lub usługi.


Innowacyjne rozwiązanie z zakresu kryptografii opracowała warszawska firma CryptoMind, która udostępniła je zarówno indywidualnym użytkownikom, jak i firmom w postaci programu UseCrypt. Działanie tej aplikacji przypomina zabezpieczanie bankowych skrytek depozytowych, które można otworzyć dwoma kluczami. Pierwszy z nich znajduje się w ręku właściciela, a nad drugim pieczę ma bank. Analogicznie unikalna w skali europejskiej metoda HVKM pozwala na bezpieczny podział i zarządzanie kluczami szyfrującymi wśród użytkowników systemu.

Twórcy UseCrypt zadbali o to, by aplikacja wyróżniała się łatwością w obsłudze i przyjaznym dla użytkownika interfejsem. Do szyfrowania danych można bowiem wykorzystać dowolne urządzenie, na których zainstalowano jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych (Windows, Android, iOS). Zaszyfrowane zasoby są przechowywane i przetwarzane w tzw. serwerowym systemie kryptograficznego przekazywania danych, z którym łączy się kliencka aplikacja.

Informacje zabezpieczone przy użyciu będącego polskim wynalazkiem kryptosystemu nie są jednak schowane przed całym światem. Ich właściciel, jeśli ma taką ochotę i potrzebę, może w dowolnej chwili podzielić się nimi ze wskazanymi przez siebie urządzeniami i innymi użytkownikami. Pomaga mu w tym przejrzysty model uprawnień oraz wbudowany w aplikację komunikator.

Technologia HVKM może więc zapobiec takim skandalicznym wpadkom jak ta, która przydarzyła się w 2012 roku usłudze przechowywania plików – Dropbox. Wówczas na skutek złamania zabezpieczeń serwerów obsługujących tę platformę po sieci zaczęło krążyć 68 milionów loginów i skrótów haseł, jakimi posługiwali się użytkownicy Dropboxa. Na jakiś czas pliki rzeszy internautów stanęły otworem przed wszystkimi mieszkańcami „globalnej wioski”.
Check Point 2014 Security Report to corocznie publikowany dokument poruszający najważniejsze wydarzenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, a także wskazujący najnowsze trendy w dziedzinie szkodliwego oprogramowania. Dane zamieszczane w raporcie pochodzą z dokładnych i czasochłonnych badań opierających się na monitoringu ruchu w sieci wielu firm i organizacji. Za jego przygotowanie odpowiada znana z produkcji zapór sieciowych firma Check Point.
Trwa ładowanie komentarzy...