Żart roku! Polska ogłasza kolejny przetarg - tym razem na okręty podwodne. Waszczykowski zachęca... Francję

Szwedzki Saab sprzeda Polsce okręty podwodne?
Szwedzki Saab sprzeda Polsce okręty podwodne? fot. Damian Kramski/AG
Szwedzka firma "Saab" stanie do przetargu zorganizowanym przez MON. Jeśli dojdzie do skutku, Szwedzi zbudują nam najnowocześniejsze okręty wojenne. Ale sprawa "podobno" nie jest przesądzona. Witold Waszczykowski zachęca Francję, aby ta wzięła udział w przetargu. Po tym, jak Polska potraktowała Francuzów w sprawie caracali, trzeba przyznać, że polski rząd ma tupet.

– Polska chętnie rozważy francuskie oferty – powiedział w TVP Info szef MSZ. Być może te słowa mają uspokoić Francję na tyle, żeby Airbus nie występował o odszkodowanie za zerwany kontrakt.

Intratnym kontraktem wartym 10 mld złotych zainteresowany jest również m.in szwedzki koncern "Saab", który już wcześniej współpracował z polskim przemysłem zbrojeniowym. Według gazety "Nasz dziennik", Szwedzi przedstawili konkurencyjną ofertę do francuskiej firmy DCNS.

Według tych informacji,"Saab"chce budować w Polsce okręty podwodne A26, wyposażone w rakiety manewrujące. Pierwszy taki okręt mógłby zostać zwodowany w 2024 roku. Okręt A26 jest budowany w technologii stealth, czyli jest niemal niewykrywalny przez systemy namierzania przeciwnika. Jest także wyposażony w silnik typu Stirlinga, który pozwala na pracę bez dostępu powietrza atmosferycznego.

Ale oczywiście mówimy o przetargu, zatem nic nie jest przesądzone...

Napisz do autora: oskar.maya@natemat.plźródło : naszdziennik.pl
Trwa ładowanie komentarzy...