Lepiej, szybciej i bez ograniczeń w sieci. Pierwsi klienci Orange mają powody do radości

Czystsza jakość dźwięku i 2 sekundy oczekiwania na połączenie. Użytkownicy smartfonów Samsung S7 i Samsung S7 Edge mogą już korzystać z technologii VoLTE, czyli Voice over LTE, którą do polskiej rzeczywistości cyfrowej jako pierwsza wprowadza firma Orange
Czystsza jakość dźwięku i 2 sekundy oczekiwania na połączenie. Użytkownicy smartfonów Samsung S7 i Samsung S7 Edge mogą już korzystać z technologii VoLTE, czyli Voice over LTE, którą do polskiej rzeczywistości cyfrowej jako pierwsza wprowadza firma Orange Fot. Maurizio Pesce / Flickr.com
Zalety komunikacji XXI wieku? Błyskawiczny kontakt z każdym mieszkańcem „globalnej wioski”, wysoki komfort rozmowy niezależnie od setek dzielących ludzi kilometrów i dostęp do sieci w niemal każdym miejscu i o każdej porze. Trudno nie odnieść wrażenia, że w cyfrowym świecie więcej do szczęścia nie potrzeba. Okazuje się jednak, że może być jeszcze lepiej – szybciej i z doskonałą jakością głosu.

Kolejną rewolucję (oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu) w setkach milionów codziennie przeprowadzanych przez komórkę rozmów wyznacza VoLTE. To najnowsza technologia usług głosowych, która komunikację na odległość wynosi na jeszcze wyższy, najbliższy doskonałości poziom.

2 sekundy. Tyle w technologii VoLTE wynosi czas od wybrania numeru do dzwonka na telefonie rozmówcy, to nawet czterokrotnie krócej niż było dotychczas. W efekcie oczekiwanie na nawiązanie połączenia przez boleśnie długie 8 sekund, jak miało to miejsce w sieciach starszych generacji, przechodzi powoli do historii. Różnicę w czasie widać na załączonym filmiku.
W połączeniach VoLTE nie tylko czas odgrywa kluczową rolę w wygodnym korzystaniu ze smartfona. Ze standardem tym idzie też najwyższa jakość głosu. I to do tego stopnia, że powstaje swoiste wrażenie, jakby rozmawiające ze sobą przez komórkę osoby były tuż obok siebie. Na lepszy odbiór dźwięku rzutuje też „wycięcie” hałasów z tła i brak zakłóceń. Ma to szczególne znaczenie, kiedy dzwonimy do kogoś z miejsca, w którym jest hałas – na przykład przy ruchliwej ulicy. Dzięki VoLTE hałas wytwarzany przez jadące samochody nie będzie zakłócał tego, co mówimy.

Przejście połączeń głosowych na VoLTE nie ogranicza dostępu do internetu. W tym samym czasie można i gawędzić przez telefon i surfować po sieci, pobierając i wysyłając dane bez strat w szybkości ich transmisji. Przyszłość w tej technologii upatruje Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska, operatora komórkowego, który jako pierwszy w Polsce uruchomił właśnie opartą na niej usługę.
Jean-François Fallacher
Prezes Orange Polska

Jako pierwsi w Polsce udostępniamy naszym klientom połączenia w standardzie Voice over LTE. Dla użytkownika oznacza to niemal natychmiastowe zestawienie połączenia, dużo czystszy dźwięk w trakcie rozmowy i możliwość korzystania z internetu w telefonie z niezmienną prędkością LTE w trakcie rozmowy telefonicznej. To kolejny krok ku coraz efektywniejszemu wykorzystaniu sieci 4G/LTE. Inwestujemy w naszą sieć i badania, żeby zapewnić klientom najnowocześniejsze i najlepsze jakościowo usługi na rynku. VoLTE to przyszłościowa technologia, która w najbliższych latach będzie wykorzystywana coraz szerzej.

Aby czerpać z atutów VoLTE wystarczy mieć przystosowany do tej technologii telefon komórkowy i znajdować się w zasięgu sieci 4G LTE Orange, co nie będzie trudne, bo obejmuje ona już 97 procent Polaków. Kto na chwilę obecną może delektować się tą nowością? Szczęśliwi posiadacze dwóch modeli Samsunga – Galaxy S7 i S7 Edge. Operator zapowiada jednak, że na listę telefonów umożliwiających połączenia VoLTE trafią modele innych marek.


– Oczywiście listę telefonów, które korzystają z tej technologii będziemy rozszerzać. Pracujemy też nad zasięgiem naszej sieci 4G LTE, do końca roku planujemy zwiększyć jej zasięg tak by obejmował 98 proc. populacji naszego kraju – informują przedstawiciele Orange Polska na swoim blogu.
Voice over LTE to technologia, w której rozmowy głosowe są przekazywane, nie jak do tej pory poprzez sieć 2G lub 3G, lecz poprzez 4G. Działa w oparciu o innowacyjne rozwiązania w telefonii komórkowej takie jak sieć pakietowa LTE i IMS, które zapewniają znacznie szybszy transfer większych ilości danych. Wysoką jakość zawdzięcza zaś zaawansowanej obróbce cyfrowej przesyłanego głosu, czyli wykorzystaniu tzw. kodeków.
Trwa ładowanie komentarzy...