W Marszu Niepodległości maszerowało 75 tys. osób. Burdy nie było, spalono za to... flagę Facebooka

Marsz niepodległości ruszył w Warszawie.
Marsz niepodległości ruszył w Warszawie. Fot. Screen z Twitter.com
Marsz "Polska Bastionem Europy" Obozu Radykalno-Narodowego wyruszył z Ronda Dmowskiego o godzinie 14. Uczestnicy szli w kierunku Stadionu Narodowego. W innej części miasta odbywał się marsz Komitetu Obrony Demokracji. Po manifestacji narodowcy zaplanowali odczyty i koncert.

Podsumowanie
Marsz Niepodległości przebiegł w tym roku wyjątkowo spokojnie. Poza drobnymi incydentami związanymi z użyciem pirotechniki, policja nie miała powodów do interwencji. Na marszu widać było zarówno patriotyczne bannery, jak i symbolikę związaną z subkulturą skinhead (np. krzyż celtycki). Najostrzejszym i zarazem najbardziej kuriozalnym elementem demonstracji było spalenie... flagi Facebooka.

Według oficjalnych informacji podanych przez ministra Błaszczaka na demonstracji obecnych było 75 tysięcy osób (organizatorzy mówili o ok. 100 tys.). Tego samego dnia na Marszu KOD maszerowało 10 tys. osób, a w marszu antyfaszystów 900 osób. Łącznie tego dnia w stolicy pracowało 7 tys. funkcjonariuszy policji.

Aktualizacja: 16.45
Witold Tumanowicz podczas przemowy odniósł się do hasła tegorocznego marszu "Polska bastionem Europy". Stwierdził, że to początek pracy na rzecz ojczyzny. Apelował o zaangażowanie na rzecz organizacji religijnych i patriotycznych. Według Tumanowicza Polskę zalewa fala uchodźców, na co "nie może być zgody". Z tłumu słychać okrzyki "Polacy przeciw imigrantom".


Aktualizacja: 16.40
Podczas gdy liderzy Ruchu Narodowego przemawiają, pod sceną odbywają się nieoficjalne obchody, takie jak... palenie flag Facebooka. Uczestnicy wydarzenia Podpalenie niebieskiej chorągwi wzbudziło entuzjazm zebranych, którzy skandowali "Polska przeciw korporacjom!"
Aktualizacja: 16.31
Hanna Gronkiewicz-Waltz zdradza jak dzisiejszy dzień wyglądał z perspektywy służb miejskich. Przekonuje, że to dzięki ich pracy 11 listopada przebiegł spokojnie.
Aktualizacja: 16.27
"Polska zawsze przy Bogu. Wbrew szubrawcom, zakłamanym sędziom, lewactwu i pedalstwu" – jedno z haseł, które można było dziś zobaczyć na marszu.
Aktualizacja: 16:22
Dla równowagi widać było też takie grafiki, jak godło II Rzeczypospolitej, obok przekreślonej hitlerowskiej swastyki oraz komunistycznego sierpa i młota.


Aktualizacja: 16:15
Obok symboli narodowych można zobaczyć symbolikę środowisk skinheadzkich.
Aktualizacja: 16.08
Obok flag narodowych i patriotycznych haseł pojawiały się także mniej sympatyczne obrazki, takie jak krzyż celtycki, związany ze środowiskami neonazistowskimi i subkulturą skinhead.
Aktualizacja: 15.42
Ostatni uczestnicy opuszczają Most Poniatowskiego.


Aktualizacja: 15.23
Część marszu jest już pod stadionem. W kilku miejscach wystrzeliwane są petardy.
Aktualizacja: 15.20
Marsz Niepodległości dobiega końca. Pierwsze osoby są już na błoniach PGE Narodowego. Wkrótce odbędą się kończące wydarzenie przemówienia. Na scenie wkrótce zagrają zespoły patriotyczne. Pogoda nie dopisuje uczestnikom, pada śnieg.

Aktualizacja: 15:03
Tradycyjnie już na Marszu Niepodległości obecne są race. Organizatorzy zapowiadali, że spodziewają się ok. 50 tys. uczestników. Oficjalne dane o frekwencji jeszcze nie są dostępne.
Aktualizacja: 15.00
Według informacji policji wszystkie manifestacje przebiegają bardzo spokojnie i zgodnie z założeniami organizatorów. Do tej pory nie zatrzymano żadnej osoby w związku z uroczystościami. Tymczasem zakończyły się już uroczystości państwowe. Końca dobiega także marsz KOD-u, a Marsz Niepodległości powoli zbliża się do Stadionu Narodowego.

Aktualizacja: 14.53
Przed demonstracją jedzie grupa motocyklistów. Za nimi w marszu uczestniczą jeźdźcy w mundurach kawaleryjskich. Widać także innych rekonstrukcjonistów w historycznych mundurach. W tłumie można dostrzec przedstawicieli ruchów pro-life. Jeden ze sztandarów antyaborcyjnych głosi: "Aborcja dla Polek zalegalizowana przez Hitlera".

Aktualizacja: 14.45
Podczas marszu można zobaczyć najróżniejsze szdandary. Na czele manifestacji niesiony jest baner z Falangą ONR-u. W tłumie widać takie hasła jak "Biało-czerwone to barwy niezwyciężone", "Od Sobieskiego do Dmowskiego. Wielka Polska Suwerenna", "Być Polakiem, być katolikiem to zaszczyt i honor". Nie zabrakło także związanego z polską podziemną hasła "Śmierć wrogom Ojczyzny!".

Aktualizacja: 14.40
Andrzej Duda wyciąga rękę do opozycji. Proponuje wspólne planowanie i obchody 11 listopada. Prezydent w trakcie przemówienia z okazji Święta Niepodległości ogłosił złożenie projektu ustawy o narodowych obchodach 11 listopada. Chce by połączyła wszystkie ugrupowania polityczne, tak aby w najbliższych latach iść razem w "jednym marszu ku czci niepodległej Polski".

Aktualizacja: 14.36
Na Rondzie de Gaulle'a stanęła czarna płachta. Oddziela trasę pochodu Obywateli RP od Marszu Niepodległości. Na płachtach widać nazwy różnych miejscowości: Płocka, Radomia i Rzeszowa. Według niepotwierdzonych informacji płachtę powiesiła tzw. "straż marszu".

Narodowcy wykrzykują hasła: "Bóg, Honor, Ojczyzna" czy "Niepodległość jest dla wszystkich". Odpalają race.
O 14. narodowcy ruszyli "Polska Bastionem Europy" ma potrwać aż do godz. 20.00. Miejscem zbiórki było rondo Dmowskiego, tam zbierali się od południa. Spodziewana liczba uczestników to 50 tys. Z biało-czerwonymi flagami.
Trwa ładowanie komentarzy...