Przez 3 dni będzie Wielka Pełnia - czegoś podobnego nie było od 1948 roku. Nad polskim niebem pojawi się Superksiężyc

Przez 3 dni będzie Wielka Pełnia - czegoś podobnego jeszcze nie widziałeś. Nad polskim niebem rozbłyśnie Superksiężyc
Przez 3 dni będzie Wielka Pełnia - czegoś podobnego jeszcze nie widziałeś. Nad polskim niebem rozbłyśnie Superksiężyc Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta
Większość z nas nigdy czegoś takiego nie widziała. Superksiężyc będzie "największy" i "najjaśniejszy" od 1948 roku. Wystarczy spojrzeć w niebo w sobotę, niedzielę lub poniedziałek wieczorem aby zobaczyć księżyc aż o 14 procent większy i 30 procent jaśniejszy.

Księżyc będzie wydawał się większy i o wiele jaśniejszy, niż zazwyczaj. Wszystko przez to, że właśnie w tych dniach będzie znajdował się wyjątkowo blisko naszej planety. Efekt będzie tym lepszy, że stanie się to w czasie pełni.
Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej.

Perygeum – punkt orbity okołoziemskiej, który znajduje się najbliżej Ziemi. Najczęściej ten termin dotyczy Księżyca, ale może być także zastosowany dla innych ciał krążących po orbicie Ziemi,

O ile pogoda pozwoli, szykuje się naprawdę ciekawe widowisko. Następna tak okazja będzie dopiero w 2034 roku.
źródło: space.com
Trwa ładowanie komentarzy...