"Nie ma zgody na ciemnotę narodową!". Ostre hasła i tłumy na demonstracji przeciwko likwidacji gimnazjów przez PiS

Kilkadziesiąt tysięcy Polaków - rodziców i nauczycieli - protestowało w sobotę przeciwko chaosowi w reformie edukacji, którą prowadzi szefowa MEN Anna Zalewska.
Kilkadziesiąt tysięcy Polaków - rodziców i nauczycieli - protestowało w sobotę przeciwko chaosowi w reformie edukacji, którą prowadzi szefowa MEN Anna Zalewska. Fot. Katarzyna Zuchowicz / naTemat.pl
Nawet 50 tys. osób protestowało w sobotę na ulicach Warszawy pod hasłem "Nie dla chaosu w szkole". Tak wielki sprzeciw zrodziła likwidacja gimnazjów, pomysł minister Anny Zalewskiej z rządu PiS. Na ulice wyszli rodzice i nauczyciele.

Sławomir Broniarz
prezes ZNP

Manifestacja Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz organizacji i stowarzyszeń jest wyrazem obywatelskiego protestu wobec chaosu, jaki spowoduje uchwalenie złożonych przez rząd do parlamentu projektów zmian w oświacie...

Symbolem sobotniego protestu "Nie dla chaosu w szkole" są szkolne kredy. Manifestanci zrzucili je na pokaźny kopiec utworzony pod Sejmem, gdzie zaplanowano punkt kulminacyjny demonstracji.
– Mówię stanowcze "nie" chaosowi, mówię "nie" rozbiórce w oświacie, mówię "nie", bo nie wiem co się stanie z nami od września – mówiła do zebranych nauczycielka Barbara Chyłka. Jeszcze mocniejsze było wcześniejsze wystąpienie przewodniczącego OPZZ Jana Guza.
Jan Guz
przewodniczący OPZZ

Nie ma zgody na ciemnotę narodową! W tym deszczu, na zimnie podjęliście się walki o prawa o prawa pracownicze, o polską szkołę! Wołamy o szacunek! Ten głos musi dolecieć do uszu tych, którzy podejmują nikczemne decyzje. Bez dialogu nie wprowadzicie żadnych reform!

Poza oburzonymi rodzicami i działaczami związkowymi sprawa chaosu przy reformie edukacji połączyła także różne strony politycznej barykady. Do zgromadzonych w Warszawie przemawiali m.in. Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej, jak i Adrian Zandberg z Razem. – Nie pozwólmy im zabrać naszej szkoły – grzmiała posłanka. – Ten rząd można powstrzymać – przekonywał polityk lewicy.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

Współpraca: Katarzyna Zuchowicz
Trwa ładowanie komentarzy...