I wybuduję sobie szklarnię.....Jak zrobić to na balkonie

Pomidory w szklarni
Pomidory w szklarni Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Marzenie Żeromskiego o szklanych domach możemy zrealizować na własnej działce lub balkonie. My w nim nie zamieszkamy, ale za to będą stanowiły doskonały dom dla koperku, pietruszki, marchewki, ziół i roślin ozdobnych. I mamy pewność, że na naszym stole pojawią się ekologiczne produkty. Dzisiaj do wystarczy dostatecznie duży balkon, aby cieszyć się własnymi warzywami od wczesnej wiosny.

Co wybrać? Wszystko zależy od tego, gdzie zaplanujemy budowę i ile czasu chcemy poświęcić na pielęgnację upraw. Najmniejsze szklarnie możemy postawić na nasłonecznionym parapecie. To proste konstrukcje składające się z pojemnika wypełnionego ziemią, szyby lub folii zapewniającej odpowiednią temperaturę i wilgotność. Nieco większe szklarnie możemy postawić na nasłonecznionym balkonie. Możemy też pomyśleć o zbudowaniu szklarni na działce. Zajmują niedużo miejsca, a ich postawienie nie jest trudne.

Folia, polipropylen czy szkło?

Coraz częściej szkło jest zastępowane innymi materiałami, takimi jak polipropylen czy folia. Polipropylen jest bardzo wytrzymałym materiałem, który jednocześnie przepuszcza światło dzienne i blokuje promieniowanie UV. Jest również lekki i bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Konstrukcja szklarni zazwyczaj jest wykonana z aluminiowych profili. Bywają też konstrukcje drewniane, ale obecnie są stosowane bardzo rzadko.

Aby zapewnić optymalne warunki do uprawy, szklarnie są wyposażane w otwierane lub uchylane okna. Największe obiekty mają nawet specjalne systemy ogrzewania, aby uprawy można było rozpocząć już pod koniec zimy.

Ziemia, którą trzeba nawozić w szklarni, jest ważna, ponieważ od tego zależy rozwój roślin. W sklepach ogrodniczych jest spory wybór spośród różnych gatunków ziemi. Wybieramy taką, która będzie najlepsza dla naszych upraw. Najczęściej jest stosowana ziemia liściowa, kompostowa, darniowa i uniwersalna.


Nasiona czy sadzonki?

W sklepach jest duży wybór zarówno nasion, jak i sadzonek. Te ostatnie można też kupić u ogrodnika. Po sezonie możemy też zadbać o to, aby na następny rok mieć własne nasiona na przykład z pomidorów. Szklarnie są doskonałym miejscem do hodowania egzotycznych roślin, przywiezionych zza granicy.

Ile to kosztuje?

Cena zależy od wielkości i użytych materiałów. Mały inspekt można już kupić za 100 złotych. Będzie to nieduża szklarnia na plastikowym szkielecie z folią. Większe i stabilniejsze konstrukcje są odpowiednio droższe. Średnio musimy liczyć się z wydatkiem około tysiąca złotych razem z wysyłką, jeśli kupimy ją w internecie. Jeśli lubimy przed zakupem obejrzeć produkt, znajdziemy szklarnie prawie w każdym większym sklepie ogrodniczym.
Trwa ładowanie komentarzy...