Szokujące wyniki eksperymentu. Służby bagatelizowały zagrożenie zamachem na Światowych Dniach Młodzieży

To, że nikt nie zorganizował zamachu terrorystycznego podczas Światowych Dni Młodzieży chyba naprawdę  było cudem.
To, że nikt nie zorganizował zamachu terrorystycznego podczas Światowych Dni Młodzieży chyba naprawdę było cudem. Fot. Łukasz Krajewski / Agencja Gazeta
Cudowny pakt zawarty przez szefową Kancelarii Premiera Beatę Kempę z św. Janem Pawłem II był chyba jednak najważniejszym elementem zabezpieczeń Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu zorganizowano w Krakowie. Dopiero teraz ujawniono bowiem efekty prowokacyjnego testu bezpieczeństwa, który tuż przed startem ŚDM zafundował służbom ekspert ds. terroryzmu dr Wojciech Szewko.

Ludzie mający strzec bezpieczeństwa polskich i zagranicznych pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży ten test oblali. – Najbardziej przerażające było to, że bardzo wielu ochroniarzy przechodziło, spacerowało pół metra od wyraźnie widocznego pozostawionego pakunku – powiedział dr Szewko na antenie Superstacji, która pierwsza ujawniła wyniki jego prowokacji przeprowadzonej latem.

Bo na całe szczęście, wszystkie te "bomby" w pakunkach porzuconych na dworcach w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu rozmieścił właśnie ten ekspert. Tylko raz udało mu się zarejestrować reakcję inną niż totalna obojętność. Na wrocławskim dworcu jedną z toreb zainteresował się... złodziej. Co ważne, dr Wojciech Szewko wszystkich tego typu prowokacji dokonywał z upoważnienia Biura Bezpieczeństwa Polskich Kolei Państwowych.

Po ujawnieniu wyników tego nietypowego testu bezpieczeństwa nic do zarzucenia nie ma sobie policja. W rozmowie z Superstacją rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka stwierdził, że ŚDM były imprezą dobrze zabezpieczoną. Jego zdaniem, świadczy o tym fakt, iż nic złego się nie wydarzyło. – Do tego dodajmy filmiki z nagraniami pielgrzymów, którzy wiwatowali na cześć służb mundurowych, zwłaszcza policji – podkreślił funkcjonariusz.


Przypomnijmy, że równie nietypowe było podejście najwyższych władz do sprawy zabezpieczenia antyterrorystycznego ŚDM. – Mamy zawarty pakt z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który od początku patronuje temu wielkiemu świętu młodych ludzi i myślę, że takiej sytuacji absolutnie nie będzie. Jesteśmy ludźmi dużej wiary, nie lękamy się – mówiła o zagrożeniu zamachem szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa tuż przed startem imprezy.

źródło: Superstacja

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...