Polka wygrała morderczy maraton na Antarktydzie! A długie dystanse biega dopiero od 2 lat

Po raz pierwszy w historii zwycięstwo w Antarctic Ice Marathon należy do obywatela naszego kraju.
Po raz pierwszy w historii zwycięstwo w Antarctic Ice Marathon należy do obywatela naszego kraju. Fot. Kadr z programu The Quint SNTV
Antarctic Ice Marathon to bieg organizowany w samym sercu Bieguna Południowego. Z ekstremalnym, 20-stopniowym mrozem i porywistym wiatrem decyduje się tam zmierzyć każdego roku zaledwie kilkudziesięciu śmiałków. W tym roku po raz pierwszy w historii maraton wygrała obywatelka naszego kraju, pochodząca z Trójmiasta Joanna Mędraś.

Pokonanie 42-kilometrowego dystansu między lodowcami zajęło Polce dokładnie 6 godzin 1 minutę i 45 sekund. Tym samym wyprzedziła o 13 minut drugą na mecie Amerykankę, Laurie Koch, a o ponad pół godziny kolejną zawodniczkę, Fan Zhang.
Co ciekawe, Jędras nie ma dużego doświadczenia w bieganiu maratonów - w pierwszym wystartowała zaledwie 2 lata temu, a ekstremalny Antarctic Ice Marathon był jej piątym startem w karierze.
Wśród mężczyzn najlepszy okazał się być Irlandczyk Gary Thornton (3:37:13). Drugi startujący w maratonie Polak, Wojciech Wiwatowski, był gorszy od swojej rodaczki i prywatnie żony o niecałą minutę.

Biegi ekstremalne, takie jak Antarctic Ice Maraton, cieszą się coraz większą popularnością. Z podobnymi warunkami muszą się zmierzyć uczestnicy na przykład Baikał Ice Marathon czy odbywającego się na Biegunie Północnym North Pole Marathon. Nie mniej wymagający wydaje się być legendarny Badwater w kalifornijskiej Dolinie Śmierci. Maraton odbywa się w lipcu, kiedy temperatura jak na rozgrzanej patelni dochodzi aż do 50 st. Celsjusza.

Źródło: festiwalbiegowy.pl
Trwa ładowanie komentarzy...