Nieprawdopodobnie niskie ceny i dostawa za darmo. 9 typowych pytań, które zadasz przed zakupami na AliExpress

Nieprawdopodobnie niskie ceny i dostawa za darmo. 9 typowych pytań, które zadasz przed zakupami na AliExpress
Nieprawdopodobnie niskie ceny i dostawa za darmo. 9 typowych pytań, które zadasz przed zakupami na AliExpress AliExpress.pl
Słyszałeś o AliExpress, ale masz masę wątpliwości? Zakupy na aliexpress.com są w Polsce coraz popularniejsze. Mimo to, wiele osób wciąż boi się spróbować i zadaje typowe pytania, które pojawiają się w głowie przed zalogowaniem się na "chińskim Allegro".

Wiele osób nie wierzy, że w Chinach da się kupować tak łatwo i tanio. Kilka miesięcy temu zamówiliśmy na aliexpress.com trzy przedmioty - na próbę. Na zdrowy rozum, nikomu nie opłacałoby się ich przesyłać, bo każda z tych rzeczy kosztowała od kilkunastu do kilkudziesięciu centów. Dotarły wszystkie, włącznie z pojedynczym guzikiem. Jednym słowem - to działa.
AliExpress jest w Polsce coraz bardziej popularny, a dla wielu ludzi oznacza zakupową rewolucję. Niektóre rzeczy można tam kupić nawet 10 razy taniej, niż w polskich sklepach czy na Allegro. Nadal trudno jest Wam uwierzyć? Zapytajcie znajomych. Ale jak to w życiu bywa - nie ma nic za darmo. Przed rozpoczęciem zakupów na AliExpress warto wiedzieć kilka rzeczy:

Czy na AliExpress jest dużo taniej?

AliExpress jest chiński, a to oznacza - tani, a nawet bardzo tani. Ceny zaczynają się już od kilku centów i są znakiem rozpoznawczym serwisu. Wielu sprzedawców zaopatruje się właśnie tu, aby później - z kilkukrotną przebitką - sprzedać te same produkty w Polsce. Tak - to dokładnie te same produkty, które na AliExpress często kupujemy bezpośrednio od producentów. Co najważniejsze - nie płacimy za przesyłkę.
Pierwszym efektem spotkania z serwisem jest poczucie, że przez lata za wszystko przepłacaliśmy - bo to prawda. Czujemy się jak frajerzy, ale jesteśmy mądrzejsi na przyszłość. Niektórzy wskazują tu również zagrożenia. Ceny są tak niskie, że klikamy zamawiając zupełnie niepotrzebne nam rzeczy i w rzeczywistości - wyrzucamy pieniądze. Coraz więcej osób przyznaje się, że korzystanie z AliExpress to ich uzależnienie.

Co się najbardziej opłaca?

Bardzo tanie są wszelkie akcesoria - choćby te do telefonu. Etui, szybki ochronne, uchwyty i ładowarki samochodowe. Internauci zachwalają także ceny akcesoriów do makijażu, urządzeń kosmetycznych, zabawek, czy nawet zegarków i biżuterii (tanich świecidełek).

Zupełnie oddzielną kategorią jest moda z AliExpress. Serwis oferuje szeroki wybór ubrań z metką, bez i tych fałszywych, czyli zwykłych podróbek. Warto sprawdzić ceny u kilku sprzedawców - są bardzo zróżnicowane, a niektórzy próbują naciągnąć nas na pokrycie kosztów przesyłki.
Na Facebooku znajdują się specjalne grupy użytkowników, którzy polecają lub odradzają sobie konkretne produkty z AliExpress. Wśród przedmiotów, których zakup internauci z różnych względów odradzają są: droższe buty sportowe, rzeczy duże gabarytowo, kosmetyki, smoczki.

Czy Polacy przekonali się do "chińskiego Allegro"?

Według danych pochodzących z Megapanelu, w grudniu 2015 r. AliExpress miał już prawie 2 mln zarejestrowanych użytkowników w Polsce, a odwiedziło go o pół miliona osób więcej. Jeśli nie mamy doświadczeń z serwisem warto poprosić o pomoc na Facebooku. Dziś już każdy zna kogoś, kto korzysta z tego serwisu i pomoże nam w pierwszych zakupach.

Jak długo trzeba czekać na zamówione produkty?

To największy "haczyk" zakupów na AliExpress, przez który przegrywa (w tej kategorii) z Allegro, sklepami internetowymi w Polsce czy grupami sprzedażowymi na Facebooku. Niektóre paczki idą do nas nawet do dwóch miesięcy. Standardowym czasem oczekiwania jest okres 3-6 tygodni (niektórzy piszą o rekordowych dwóch tygodniach). Ci, którzy chcieli zdążyć przed gwiazdką, zamówili prezenty na przełomie października i listopada. Terminy warto wziąć pod uwagę również w przypadku zamówień ubranek dziecięcych - zdarza się, że dziecko zdąży wyrosnąć zanim paczka dotrze.

Czy to prawda, że celnicy zatrzymują niektóre towary na granicy?

To prawda. Niektóre produkty mogą zostać "zatrzymane na granicy". Oznacza to, że zamiast np. bluzy otrzymamy list z urzędu celnego i wezwanie do zapłaty cła, a wówczas zakup traci sens. Coraz więcej osób kupuje tu chińskie smartfony - szczególnie chińskiej firmy XIAOMI. To właśnie do zamówień o wyższej wartości celnicy mogą doliczyć cło i VAT. Internauci donoszą jednak, że i na to jest odpowiedni sposób. Sprzedawcy deklarują niską wartość produktu i oznaczają go jako "gift", czyli prezent. Problemy zdarzają się stosunkowo rzadko.

Czy jakość produktów sprzedawana na AliExpress jest niższa?

Zdania są podzielone. Wiele osób narzeka na jakość produktów kupionych AliExpress. Pamiętajmy jednak, że to jakość, którą znamy również z innych miejsc - to chińska jakość. AliExpress specjalnie się tu nie wyróżnia, zwłaszcza, że te same rzeczy trafiają później do polskich sklepów. Również te same możemy zobaczyć na Allegro od polskich sprzedawców.

Czy otrzymamy zwrot pieniędzy, jeśli paczka nie dojdzie?

Niektórzy twierdzą, że zakupy na AliExpress są bezpieczniejsze od tych na Allegro. Dlaczego? Sprzedający nie dostanie pieniędzy do momentu otrzymania potwierdzenia dostarczenia przesyłki. Jeśli wszystko się zgadza, a towar jest zgodny z opisem, sprzedawca otrzymuje pieniądze. W przeciwnym przypadku możemy otworzyć tzw. "spór", który kończy się częściowym lub całościowym zwrotem naszych kosztów. To, co najbardziej boli po nieudanych zakupach na AliExpress, to stracony czas.
Na pewno warto zwrócić uwagę, czy sprzedawca ma feedback od poprzednich kupujących - to na pewno zwiększy bezpieczeństwo naszych zakupów. Na stronie konkretnego produktu możemy zobaczyć zdjęcia użytkowników, którzy pokazują, jak wygląda on na żywo.

Czy wszystko, co sprzedaje się na AliExpress to podróbki?

Serwis walczy z podróbkami i zamyka sklepy, które je oferują. Podróbek jest sporo, ale dla wielu Polaków nie jest to problem - liczy się dla nich cena. – Chińskie podróbki stały się lepsze od oryginałów – mówił niedawno Jack Ma, szef holdingu Alibaba. To w rękach tej grupy znajduje się AliExpress. W ten sposób do niektórych polskich przedsiębiorców zaopatrujących się w chinach przylgnęło określenie „cheapers”.

Jak płacić na AliExpress?

Za produkty na AliExpress płacimy kartą kredytową/debetową. Prawdziwym przełomem dla działania serwisu w Polsce było uruchomienie polskiego systemu płatności Przelewy24 (z którym podobno zdarzają się problemy). Ceny na AliExpress podane są w dolarach, ale bank przeliczy je na złotówki.

Napisz do autora: krzysztof.majak@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...