Zabezpiecz swoją przyszłość, licz na siebie

Fot. 123rf.com / CC0
To, że nie bardzo możemy liczyć na pomoc od państwa, zarówno tę doraźną, jak i tę w przyszłości, zdajemy sobie chyba sprawę wszyscy. A przynajmniej powinniśmy. Im szybciej uświadomimy sobie, że wyłącznie my sami możemy odpowiednio zadbać o pieniądze swoje i swojej rodziny, tym lepiej. Jednym ze sposobów takiego zabezpieczenia może być dobra polisa na życie.

I tu pojawia się ciekawy produkt – „Pakiet Strażnika”. To połączenie ubezpieczenia na życie z polisą inwestycyjną. Ale w przeciwieństwie do większości takich produktów na rynku, ta rzeczywiście jest warta zainteresowania. Zwykle tego typu polisy są zawiłe i skomplikowane, wymagają bardzo dużego wgłębienia się w temat. Dodatkowo, często pieniądze przeznaczone na gromadzenie kapitału w ramach ubezpieczenia są narażone na ryzyko inwestycyjne wynikające z wahań na rynkach finansowych. W przypadku „Pakietu Strażnika” dodawanego do polisy „Sposób na Przyszłość” tak nie jest – ubezpieczenie jest zupełnie oddzielone od gromadzenia kapitału, a oba elementy mogą jedynie pozytywnie na siebie wpływać.

Przyjazna hybryda
„Pakiet Strażnika” to właśnie przyjazne połączenie dwóch usług – ubezpieczenia na życie dla siebie i swojej rodziny oraz produktu inwestycyjnego. W przeciwieństwie do innych produktów tego typu, tutaj następuje separacja pieniędzy przeznaczonych na ubezpieczenie na życie i pieniędzy przeznaczonych na inwestowanie. A dodatkowo można dostać premię za comiesięczne odkładanie łącznych składek. Ale o tym poniżej.
Dobry pomysł na odłożenie środków
Jeśli otrzymujemy aktualnie pieniądze na nasze dzieci z programu 500+ lub mamy po prostu dodatkowe środki, warto zastanowić się nad ulokowaniem ich właśnie na takiej polisie. Z jednej strony – zapewniamy sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo poprzez ubezpieczenie (ustalamy składkę, jaką chcemy opłacać co miesiąc), a z drugiej strony – inwestujemy te pieniądze na przyszłość dla naszego dziecka (ustalamy jaką kwotę chcemy wpłacać co miesiąc).

Plus części inwestycyjnej jest taki, że nie ma od niej dodatkowych opłat (w przeciwieństwie do innych ofert tego typu) – inwestujemy całymi pieniędzmi. Dodatkowo, mamy zapewnioną ochronę kapitału, która obowiązuje w przypadku inwestowania 100% wszystkich składek inwestycyjnych przez cały okres ubezpieczenia w fundusz UFK NN Gotówkowy przy założeniu, że stopa depozytowa Narodowego Banku Polskiego nie spadnie poniżej 0%, w którym to przypadku ochrona kapitału przestaje obowiązywać.


Realna premia
Największym jednak plusem „Pakietu Strażnika” jest właśnie wcześniej wspomniana premia – nawet do 500 zł rocznie. A to już całkiem realna korzyść znacznie przekraczająca to, co można wypracować poprzez fundusze inwestycyjne.

Premię otrzymamy, jeśli do końca roku (31 grudnia 2016) wykupimy polisę „Sposób na Przyszłość” i skorzystamy z oferty specjalnej „Pakiet Strażnika” dla siebie i co najmniej jednego dziecka oraz regularnie będziemy przeznaczać co miesiąc określoną kwotę. Będzie ona wypłacana aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności (czyli nawet prawie 18 lat!).

Zobaczmy ile można dostać
Jeśli nasza miesięczna składka ochronna wynosi od 80 zł do 149,99 zł – otrzymamy 33% miesięcznej składki
Jeśli nasza miesięczna składka ochronna wynosi powyżej 150 zł – otrzymamy aż 100% miesięcznej składki

Przykład:

Nasza ochronna składka, czyli ta od ubezpieczenia na życie to 150 zł (przy wymaganym minimum na poziomie 80 zł)

Składka inwestycyjna, jaką ustalamy – 350 zł.

Łącznie: 500 zł miesięcznie, 6000 zł rocznie.

Otrzymamy dzięki temu jako premię –500 zł, która byłaby dodatkową, trzynastą składką. Albo inaczej – to tak, jakbyśmy co miesiąc wyciągnęli z inwestycji dodatkowo 41,66 zł. Premia ta może zostać dorzucona do puli przeznaczonej do inwestowania lub przelana na nasze konto.

Finalnie, zakładając bardzo bezpieczną 2% średnią roczną stopę zwrotu, otrzymamy po 15 latach 98 658 zł, w tym 78 115 zł wpłaconych składek inwestycyjnych, 7500 zł premii rocznych i 13 043 zł wypracowane przez fundusz inwestycyjny.

Ochrona najważniejsza
Trzeba mieć świadomość, że ten produkt będzie dobry dla osób, które przede wszystkim potrzebują ubezpieczenia na życie, czyli właśnie tej części ochronnej. Można do niej otrzymać naprawdę przyjemne warunki inwestycyjne, ale jednak – należy pamiętać o priorytetach.

W skład ubezpieczenia na życie przy tej ofercie wchodzi świadczenie w przypadku śmierci oraz, w zależności od indywidualnie wybranego zakresu ochrony, można się dodatkowo zabezpieczyć na wypadek choroby, niezdolności do pracy lub wypadku – dotyczy to zarówno nas, jak i innych osób ubezpieczonych. W przypadku, gdy któraś z tych sytuacji się wydarzy, to środki z ubezpieczenia trafią do osób uposażonych. Chodzi o to, żeby nie pozostawiać naszych bliskich samych w trudnej sytuacji finansowej. O takich rzeczach trzeba myśleć, mimo że nikt tego nie zakłada. Możemy więc ochronić bliskich, jak i siebie, jeśli nagle staniemy się niezdolni do pracy.
Bardzo ważne jest to, że w przypadku tej polisy możemy ubezpieczyć całą rodzinę (im więcej osób, tym taniej, ponieważ pojawiają się rabaty, dwie osoby to już 10% zniżki).

Warto zwrócić uwagę na szeroki zakres tej oferty, obejmuje ona bowiem śmierć w skutek nieszczęśliwego wypadku (standardowego i komunikacyjnego), nowotwory, poważne zachorowania, dofinansowanie pobytu w szpitalu oraz zwrot za operacje, uszkodzenie ciała, trwałe inwalidztwo, a także właśnie wcześniej wspomnianą niezdolność do samodzielnego życia i pracy. W ramach ubezpieczenia mamy też do dyspozycji Assistance, czyli np. zniżki i bony na zakup leków czy wizyty domowe lekarza.

Podsumowując, „Pakiet Strażnika” to naprawdę dobry i kompleksowy produkt dla osób, które szukają ubezpieczenia na życie, a przy okazji chcą bezpiecznie inwestować pieniądze. Zdecydowanie warto się nim zainteresować, zwłaszcza przed końcem roku, gdy jeszcze można załapać się na naprawdę dobrą premię.

Artykuł powstał we współpracy Nationale-Nederlanden