Ilu polskich przedsiębiorców uciekło do Czech? Ambasada w Pradze policzyła ich co do sztuki

Dokładnie 2203 przedsiębiorców założyło firmę w Czechach
Dokładnie 2203 przedsiębiorców założyło firmę w Czechach fot. Sławomir Kowalski /Agencja Gazeta
Wicepremier Mateusz Morawiecki oraz Henryk Kowalczyk (człowiek, który nastraszył przedsiębiorców 40-procentowym podatkiem jednolitym) będą triumfować. Z wielkiej medialnej zadymy na temat ucieczki polskich przedsiębiorców do Czech niewiele wynikło.

Dokładnie 2203 polskich przedsiębiorców założyło działalność gospodarczą w Czechach. – Przybyło ich o 3,7 proc., a więc żadnego "boomu" nie widać, tym bardziej, że wzrost liczby przedsiębiorców w Republice Czeskiej pochodzących z innych krajów np. ze Słowacji czy z Niemiec był znacznie wyższy – poinformował naTemat Milan Wenit, radca, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Ambasadzie RP w Pradze.

To oficjalna czeska statystyka do 30 września 2016 roku, a więc obejmująca uwidoczniony w Google Trends szczyt zapytań "Firma w Czechach". Wtedy przedsiębiorcy, słysząc o możliwości podniesienia podatków w Polsce, rozpoczęli googlowanie za jakimś bardziej przyjaznym miejscem do robienia interesów. Pisaliśmy, że biznesowi doradcy, tłumacze i prawnicy w Czechach mają mnóstwo pracy z Polakami wypytującymi o szczegóły emigracji biznesowej. W październiku, czyli w szczycie "czeskiej paniki", zdarzali się i tacy, którzy wsiadali w auto i jechali na rympał do Pragi zakładać firmę.

Według radcy Milana Wenita niewiele z tego wynikło. Przy okazji rozprawia się z mitem na temat zakładania najprostszych spółek, by zarejestrować firmowy samochód w Czechach i odzyskać podatek VAT.
Milan Wenit
Ambasada RP w Pradze

Nie odnotowujemy przypadków przenoszenia działalności – w zdecydowanej większości działalność w Polsce nadal jest kontynuowana, a w Czechach zakładany jest oddział czy spółka w celu poszerzenia działalności krajowej na nowym rynku. Z analizy zestawienia nowopowstałych polskich przedsiębiorstw na rynku czeskim wynika, że zdecydowana większość spółek zakładana jest w celu dystrybucji na tym rynku towarów wyprodukowanych w Polsce.

Co nie oznacza, że praca redaktorów wiodących mediów poszła na marne. Jeśli składki na ZUS albo podatki staną się jeszcze bardziej dotkliwe, to poradniki i porównania są już gotowe do wykorzystania.
Alternatywą dla przedsiębiorczych Polaków pozostają Niemcy, gdzie urządziło swoje firmy 60 tys. polskich przedsiębiorców.


Przypomnijmy, że to właśnie dzięki głośnym protestom opinii publicznej rząd wycofał się zarówno z opodatkowania firmowych samochodów, jak i wprowadzania jednolitego podatku.

Napisz do autora: tomasz.molga@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...