Amerykańska brygada pancerna coraz bliżej Polski. Dwa statki ze sprzętem i żołnierzami dotarły już do niemieckiego portu

Dwa statki ze sprzętem amerykańskich pancerniaków dotarły do niemieckiego Bremerhaven. Wkrótce rozpocznie się transport do Polski.
Dwa statki ze sprzętem amerykańskich pancerniaków dotarły do niemieckiego Bremerhaven. Wkrótce rozpocznie się transport do Polski. Fot. Twitter.com/USArmyEurope
Zmiany geopolityczne nie najlepiej układają się ostatnimi czasy dla Polski. Nieco optymizmu w tych trudnych czasach daje jednak informacją o rozpoczynającej się dziś kluczowej fazie operacji mającej zwiększyć bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Do niemieckiego portu Bremerhaven dotarła już amerykańska brygada pancerna, która niedługo rozpocznie stacjonowanie w Polsce.

– Aby utrzymać pokój, trzeba być przygotowanym do wojny – powiedział zastępca dowódcy wojsk lądowych USA w Europie gen. Timothy P. McGuire w Bremerhaven. Wpływowy amerykański dowódca podkreślił też, że operacja wzmocnienia wschodniej flanki NATO jest elementem polityki, którą niezmiennie od 70 lat prowadzi każdy kolejny rząd USA.
Słowa te zabrzmiały jak próba uspokojenia sojuszników z Europy Wschodniej przed konsekwencjami przejęcia amerykańskiego fotela prezydenckiego przez otwarcie prorosyjskiego Donalda Trumpa. Ostro krytykowane przez Kreml wzmocnienie amerykańskiej obecności w Polsce i innych państwach Europy Wschodniej to jednak jeszcze decyzja ustępującej administracji prezydenta Baracka Obamy.

To za sprawą jego ubiegłorocznej decyzji z niemieckiego portu na Dolny Śląsk, do województwa lubuskiego i zachodnio-pomorskiego wkrótce pociągnie kolumna czołgów, transporterów, haubic samobieżnych i cztery tysiące amerykańskich żołnierzy. Do Bremerhaven cały ten amerykański ten "bagaż" dotarł aż dwoma statkami. W okolicach Drawska Pomorskiego, w Bolesławcu i Żaganiu pierwsi żołnierze z USA mają pojawić się w ciągu najbliższych dni. Cała operacja ma potrwać jeszcze kilka tygodni.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

źródło: U.S. Army Europe
Trwa ładowanie komentarzy...