Nie żyje profesor Zygmunt Bauman. Wybitny polski socjolog zmarł w wieku 92 lat

Nie żyje prof. Zygmunt Bauman. Socjolog zmarł w wieku 92 lat.
Nie żyje prof. Zygmunt Bauman. Socjolog zmarł w wieku 92 lat. Fot. Grzegorz Dąbrowski / Agencja Gazeta
Zmarł prof. Zygmunt Bauman, wybitny polski socjolog. Sławę zyskał dzięki stworzeniu i opisaniu teorii postmodernizmu. Przez lata pracował naukowo na Wyspach, ale uważnie obserwował i komentował to, co dzieje się w Polsce. Tym ściągnął na siebie brutalne ataki ze strony narodowców i prawicy.

Nie żyje Zygmunt Bauman – jeden z najbardziej znanych na świecie polskich naukowców. Informację o jego śmierci podał tygodnik "Polityka", powołując się na żonę naukowca. Bauman opisał teorię postmodernizmu, czym zaskarbił sobie szacunek i sławę w świecie naukowym. W naTemat publikowaliśmy wykład profesora Baumana o kulturze, który wygłosił na Europejskim Forum Nowych Idei w 2013 roku.

Bauman przez lata był zwalczany przez środowiska narodowe, krytykowali go także politycy i publicyści z prawicą. Najostrzejszym tego przejawem było zakłócenie wykładu Baumana we Wrocławiu w czerwcu 2013 roku. Kilka miesięcy później zakłócono też wykład profesora w Gdańsku.

Bardziej niż to co mówił i pisał prof. Bauman, przeszkadzało im to, kim był. Wypominano mu, że na przełomie lat 40. i 50. służył w aparacie bezpieczeństwa, który umacniał władzę ludową na terenie Polski. O przeszłości prof. Baumana i kontrowersjach, które ona budzi, pisaliśmy także w naTemat.


Ale nawet ta niechlubna przeszłość nie jest w stanie przykryć tego, jakim naukowcem był prof. Bauman. W 2014 roku uznano go za jednego z najważniejszych myślicieli Starego Kontynentu.

Napisz do autora: kamil.sikora@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...