Zdewastowano pomnik Polaków we wsi Huta Pieniacka. W 1944 miał tam miejsce mord dokonany przez ukraińskich nacjonalistów

W 2009 r. hołd ofiarom mordu w Hucie Pieniackiej złożyli prezydenci, Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko. To miał być symbol pojednania.  Pomnik został zdewastowany przez nieznanych sprawców.
W 2009 r. hołd ofiarom mordu w Hucie Pieniackiej złożyli prezydenci, Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko. To miał być symbol pojednania. Pomnik został zdewastowany przez nieznanych sprawców. Fot. screen/youtube.com
Zdewastowany pomnik Polaków zamordowanych w 1944 roku znajduje się we wsi Huta Pieniacka na zachodniej Ukrainie. Zniszczenia zostały udokumentowane w formie zdjęć oraz wideo, które umieszczono w rosyjskich mediach społecznościowych.

Na zdjęciach opublikowanych na LiveJournal widać wymalowane na pamiątkowych płytach znaki SS. Ambasador RP na Ukrainie, Jan Piekło poinformował późnym wieczorem, że we wtorek rano na miejsce zdarzenia pojedzie konsul.

28 lutego 1944 ochotnicy z dywizji SS "Galizien" oraz z 4. pułku policyjnego SS wymordowali mieszkańców Huty Pieniackiej. LiveJournal donosi, że pomnik, który miał być symbolem pojednania obu narodów, został wysadzony w powietrze.

28 lutego 2009 hołd ofiarom złożył prezydent Polski Lech Kaczyński oraz prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Nieustaleni jeszcze sprawcy doskonale wiedzieli, gdzie uderzyć, aby zaognić i tak trudne ostatnio stosunki polsko-ukraińskie.

Mord w Hucie Pieniackiej uważany jest za największą zbrodnię popełnioną przez ukraińskich nacjonalistów w Galicji Wschodniej.

źródło: RMF FM

Napisz do autora: wlodzimierz.szczepanski@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...