To już oficjalne. Rząd PiS przyznaje, że pracuje nad zerwaniem konwencji antyprzemocowej

Rząd pracuje nad zerwaniem konwencji antyprzemocowej.
Rząd pracuje nad zerwaniem konwencji antyprzemocowej. Fot. P. Tracz / KPRM
W ostatnich tygodniach w PiS panował dwugłos – część polityków przekonywała, że rząd nie pracuje nad zerwaniem konwencji antyprzemocowej, a inni zapowiadali, że taki ruch jest możliwy. Ostatecznie wygrali ci drudzy – pełnomocnik ds. równego traktowania przyznał to właśnie w oficjalnym piśmie.

Dzisiaj pewnie mało kto o tym pamięta, ale końcówka rządów Platformy Obywatelskiej upłynęła pod znakiem walki o Konwencję antyprzemocową Rady Europy. Politycy Prawa i Sprawiedliwości długo straszyli, że przez przyjęcie tego dokumentu przyjdzie gender i nas zje. Nic takiego się nie stało, ale jak już raz nastraszyło się wyborców w imię interesu politycznego, trzeba brnąć dalej.

Dlatego politycy PiS od kilku tygodni zaczęli sygnalizować, że mogą zerwać konwencję. Opowiedział się za tym m.in. Adam Lipiński, który teoretycznie jest pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania.
Teraz ten sam polityk potwierdza, że taki projekt powstał w Ministerstwie Sprawiedliwości i właśnie trwają konsultacje międzyresortowe. I to wszystko oficjalnie, na papierze, w piśmie wysłanym Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi. Wydawało się, że Czarny Protest skutecznie zniechęcił Jarosława Kaczyńskiego do ograniczania praw kobiet. Niestety to były płonne nadzieje.
Aktualizacja
Sebastian Kaleta
rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości

​Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że rząd nie podjął żadnego postanowienia w sprawie wypowiedzenia i aktualnie nie pracuje nad wypowiedzeniem Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy domowej sporządzonej w Stambule 11 maja 2011 r., ratyfikowanej za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie w dniu 13 kwietnia 2015 r. Nie podjął również jakiegokolwiek postanowienia w zakresie wycofania się z ochrony praw kobiet i dzieci, które padają ofiarą przemocy domowej oraz w żadnym przypadku nie planował, ani nie planuje odmawiania pomocy ofiarom takiej przemocy.

Wypowiedzenie Konwencji nie znajduje się również w planie rządowych prac legislacyjnych i programowych.

Ochrona przed przemocą, w szczególności dzieci i osób starszych jest priorytetem działań podejmowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Rząd podejmuje działania zmierzające do objęcia ochroną wszystkich ofiar przemocy domowej. Ministerstwo Sprawiedliwości na bieżąco monitoruje też przepisy prawa służące ochronie przed przemocą, w tym monitorowane są zobowiązania Polski w tym zakresie wynikające z umów międzynarodowych.Napisz do autora: kamil.sikora@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...