Warszawska skarbówka kupiła biurowce i to jest „rekordowa transakcja”

Tak wyglądają nowe biura Urzędu Kontroli Skarbowej.
Tak wyglądają nowe biura Urzędu Kontroli Skarbowej. materiały prasowe
Dwa biurowce zakupione przez Izby Administracji Skarbowej od dewelopera Satoria Group kosztowały podatników 27 mln złotych. Przeliczyliśmy, że w tej cenie urzędnicy mogliby wynajmować biura przez około 12 lat. Ci jednak woleli kupić je na własność.

Biurowce mieszczą się przy ulicy Erazma Ciołka na warszawskiej dzielnicy Wola. urzędniocy fiskusa zajmą 6 tys. metrów kwadratowych. Eksperci zajmujący się transakcją twierdzą, że w tej skali to jedna z rekordowych umów z udziałem "budżetówki". Wszystko to dzieje się jednak w czasie gdy stolica przeżywa nadpodaż biur.

Ceny wynajmu na słynnym Mordorze przy Domaniewskiej (Służew Przemysłowy) spadły do 10 euro za metr kwadratowy za miesiąc. A to dlatego, ze błyskawicznie rozwija się nowe zagłębie biurowe bliżej centrum. W ofertach można wybierać jak w ulęgałkach. Niezasiedlony jest choćby biurowiec wybudowany przez Pocztę Polską obok Galerii Mokotów. Ceny wynajmu spadły w ubiegłym roku o 20 proc. donosi serwis PRnews

Urzędnicy kreślą jednak śmiałą wizję połączenia Urzędu Kontroli Skarbowej i innych jednostek nowo utworzonej Administracji Skarbowej w jeden kompleks budynków. I choć wiele urzędów przeprowadza sie do wynajmowanych biur oni akurat chcą własności.
Ewa Szkodzińska
Izba Administracji Skarbowej w Warszawie

Obecnie zajmowana powierzchnia biurowa jest niewystarczająca. Przyjęta strategia zakłada sukcesywne odchodzenie od ponoszenia wysokich kosztów związanych z najmem powierzchni biurowych. Dysponowanie nieruchomościami w trwałym zarządzie IAS jest podyktowane dbałością o  stan finansów publicznych poprzez uzyskanie oszczędności wynikających z odchodzenia od najmu powierzchni biurowych. Zakup nieruchomości związany jest też z koniecznością zabezpieczenia informacji prawnie chronionych oraz możliwością elastycznego dysponowania powierzchnią biurową.

Najbardziej zadowolony jest jednak deweloper. Satoria Group hurtowo skomercjalizował osiem budynków biurowych. Ulokowały się w nich liczne instytucje oraz urzędy, a wśród nich m.in. Izba Celna, Prokuratura i Urząd Pracy. Mają rozmach.

Napisz do autora: tomasz.molga@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...