W śląskiej przychodni zakazano mówienia po śląsku. "Niektórzy Ślązacy chcą być bardziej polscy od Polaków"

Protest Ślązaków pod KPRM
Protest Ślązaków pod KPRM Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta
W specjalistycznej przychodni w Rudzie Śląskiej pracownicy, którzy zapisują pacjentów, nie mogą zwracać się do nich po śląsku. O sprawie huczą lokalne media, ale zapomina się o tym, że polecenie wydała kierownik, która według Leona Swaczyny ze Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej sama jest Ślązaczką lub ma śląską rodzinę. – Przy każdej zmianie władzy (w Polsce – red.) są ludzie, którzy muszą pokazać, że są bardziej papiescy od papieża – mówi naTemat Swaczyna.

W okienku na rejestracji rozmowę należy – w zależności od kontekstu – rozpocząć od słów "dzień dobry", "w czym mogę pomóc", "gabinet znajduje się" i innych. Rozmowę kończy się słowami "miłego dnia". Wszystko obowiązkowo po polsku. Do kontrowersyjnego rozporządzenia dotarł "Dziennik Zachodni", polecenie wywołało burzę na Śląsku.– Niektórzy pacjenci nie życzą sobie zwrotów gwarowych. Nie można mówić do kogoś "babciu", bo to nie jest nasza babcia, tylko ma swoje wnuki – tłumaczyła "Dziennikowi Zachodniemu" odpowiedzialna za zmiany kierownik przychodni dr Alicja Gałuszka-Bilińska.

"Gomułkowskie" metody w przychodni
Swaczyna, który mieszka w Rudzie Śląskiej, zwraca jednak uwagę, że ok. 35 proc. mieszkańców miasta przyznaje się do swojej śląskości. On sam ma poważne powiązania z tą przychodnią i dlatego nie rozumie obecnych działań.

– Była budowana przez Hutę Pokój jako budynek zakładowy w czasach głębokiego PRL, jeszcze za Gomułki. Moja śp. mama była pierwszą osobą zarządzającą tym budynkiem i dziś najprawdopodobniej przewraca się w grobie, bo pamiętała czasy, kiedy do lekarza chodzili ludzie, którzy znali tylko język śląski i nie operowali językiem polskim. Do tego stopnia, że potrzebowaliby wtedy tłumacza, gdyby moja mama zachowywała się tak, jak dzisiejsza zarządczyni – mówi. – A mogłaby się tak zachowywać, bo obowiązywały wtedy dekrety zabraniające używania i nauki języka niemieckiego na terenie Śląska. Ta pani wpisuje się dokładnie w gomułkowskie czasy.

Kariera tylko dla Polaków?
Swaczyna ubolewa, że rozporządzenie wprowadziła kierownik, w której nazwisku jeden człon to "Gałuszka". – To typowe nazwisko śląskie, więc ma męża Ślązaka albo sama jest Ślązaczką – wyjaśnia. Pytany, czemu więc wprowadza się takie przepisy, odpowiada: – Niektórzy Ślązacy chcą być bardziej polscy niż Polacy, choćby dla robienia kariery.

Według Swaczyny w efekcie Ślązacy sami sobie szkodzą. Mało kto potrafi wykazać się do nich taką niechęcią, jak oni sami.
Leon Swaczyna

Sympatia do Ślązaków rośnie wraz z odległością od Śląska. Tym większa, im dalej. Najwięcej ludzi, którzy nie lubią Ślązaków, jest wśród tych, którzy tu przyjechali, albo wręcz wśród Ślązaków z dziada pradziada.

Poza tutejszymi Swaczyna mówi jeszcze o przyjezdnych, czyli "gorolach". To osoby niepochodzące z Górnego Śląska. – W Warszawie jest słoik, a u nas jest gorol. Na złą opinię słoików czy goroli pracują oni sami – tłumaczy.

Jednocześnie zapowiada, że sprawy zabronienia posługiwania się śląskim w przychodni nie popuści. Ale może jedynie protestować. – Od dziś nie będę tam rozmawiał inaczej niż po śląsku. Jak lekarz nie będzie potrafił, to będę prosił o panią dyrektor, żeby była tłumaczem – mówi.

Nowe rozporządzenie, stary temat
Dokument zakazujący używania języka śląskiego – a oficjalnie gwary śląskiej – przywołuje temat uznania autonomii tego regionu i języka śląskiego za pełnoprawny język, a nie zespół gwar. Bo czysto lingwistycznie jest to obecnie etnolekt śląski.

– Nie rozumiem władz polskich, które z uporem lepszej sprawy nie chcą uznać Ślązaków za etnicznie inną nację, niż Polacy – mówi Swaczyna.
Leon Swaczyna

Jesteśmy inni. Polacy mają do tego prawo, to dlaczego nie Ślązacy.

Istotę śląskiej mowy uwypuklił niedawno w Radiu Piekary europoseł PO Marek Plura, Ślązak z urodzenia.

– Ni ma gańba (wstydu – pol.) godać po ślonsku. To jest coś, co naszemu regionowi dodaje smaku i kolorytu. Dla nas jest to jeden z najcenniejszych skarbów przekazanych nam przez przodków, a z drugiej strony, ta ślonsko godka najmocniej nas wiąże. Nas, czyli tych wszystkich, którzy poczuwają się do śląskiej tożsamości i mają ten sam kod językowy – zauważył.

Napisz do autora: piotr.rodzik@natemat.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...