Jaki potencjał ma w sobie Agata Duda? Polacy spragnieni są Pierwszej Damy z prawdziwego zdarzenia

Zdjęcie, które oddała na licytacje  WOŚP Agata Duda osiągnęło 200 tys. złotych. Spinki do mankietu prezydenta Andrzeja Dudy "tylko" 6.7 tys.
Zdjęcie, które oddała na licytacje WOŚP Agata Duda osiągnęło 200 tys. złotych. Spinki do mankietu prezydenta Andrzeja Dudy "tylko" 6.7 tys. fanpage Agata Duda
Słynne już zdjęcie Agaty Dudy, ze Światowych Dni Młodzieży wylicytowano za 200 tys. złotych. Spinki do mankietów prezydenta Andrzeja Dudy "tylko" za 6.7 tys. O czym to świadczy? O potężnym potencjale żony prezydenta, który nie powinien zostać zmarnowany. Ale oczywiście specjaliści od wizerunku Pierwszej Damy doskonale o tym wiedzą.

Agata Duda nie miała dobrego startu. Prezydentowa od początku unikała angażowania się w politykę, chociaż w sytuacji, w której się znalazła to było prawie niemożliwe. Szybko też podpadła niektórym środowiskom. Nie reagowała, kiedy m.in niektóre posłanki .Nowoczesnej wzywały ją do dyskusji na temat aborcji. Nie zmieniła swojego stanowiska, nawet kiedy zaczęto ją nazywać "milczącą prezydentową".

Mimo aktywności głównie reprezentacyjnej, Agata Duda zaczyna być coraz lepiej postrzegana ,także przez osoby niechętne obecnej władzy. Najpierw razem z mężem z humorem skomentowała facebookową akcję #sylesterzandrzejemduda, później znowu zaskoczyła przekazując na Orkiestrę Jurka Owsiaka zdjęcie, które także dla wielu było powodem do żartów.
Wysokość wylicytowanej kwoty jest dowodem, że Agata Duda ma kredyt zaufania. Jednym z powodów jest zapotrzebowanie, na Pierwszą Damę z "prawdziwego zdarzenia".

– Nie przesadzę, porównując potencjał jaki ma Agata Duda do zalet Michelle Obamy, a na pewno powinna w tym kierunku spróbować przekierować swój wizerunek – mówi naTemat Bartosz Czupryk specjalista od marketingu politycznego – polskim wzorem dla pani prezydentowej powinna być także Jolanta Kwaśniewska. Zachowując proporcje oraz zapominając o kontekście politycznym można powiedzieć, że Agata Duda może się odnaleźć w podobnej roli co jej poprzedniczka: we wszystkich przypadkach, kiedy prezydent Aleksander Kwaśniewski miał wizerunkowe "potknięcia", jego żona potrafiła swoim pozytywnym wizerunkiem i kredytem zaufania u Polaków rozładować złą atmosferę.


Podobnie uważa Rafał Baran specjalista od wizerunku, pracujący także z celebrytami: – Polacy zawsze marzyli o kimś w rodzaju "pary królewskiej", uważam, że Agata Duda świetnie się nadaje do tej roli. Jej ostatnie gesty pokazują także, że pani prezydentowa potrafi stanąć po stronie zdrowego rozsądku. Ma nawet szansę stać się kimś w rodzaju pomostu miedzy niezadowoloną częścią społeczeństwa, a zwolennikami obecnej władzy.
– Ogólnie Pierwsze Damy mają łatwość zdobywania sobie sympatii. Proszę sobie przypomnieć, jakie wysokie notowania miała Jolanta Kwaśniewska, kiedy Aleksander Kwaśniewski skończył swoją kadencję. Przecież nawet był pomysł, żeby kandydowała w wyborach prezydenckich – uważa Rafał Baran.
Bartosz Czupryk, specjalista od marketingu politycznego

Wizerunek pani Agaty Dudy podoba się Polakom. Także to, że wybiera rozwiązania "bardziej kobiecych" stylizacji. Uważam, że premier Beata Szydło mogłaby trochę wziąć z niej przykład. Jej konserwatywny, trochę męski wizerunek jest pewnie przemyślany, ale można by go trochę "złagodzić".

Czy działania Agaty Dudy wynikają ze spontaniczności, czy są efektem precyzyjnie opracowanych ruchów specjalistów od wizerunku? Nie jest tajemnicą, że jednym z najbardziej zaufanych wspólpracowników Andrzeja Dudy jest Marcin Kędryna, specjalizujący się w działaniach social media. Prawdopodobnie to on stoi za aktywnością na portalach społecznościowych także Agaty Dudy.

Bo chociaż żona prezydenta rzadko się wypowiada publicznie, to w sieci jest wyjątkowo aktywna. Posiada dwa konta na Facebooku ( Jedno z nich to Agata Duda Fashion), niemal codziennie pojawiają się jej nowe wpisy na Twitterze. W Izraelu z prezydencką parą jest właśnie Marcin Kędrynai to z nim prawdopodobnie konsultowane są kolejne wpisy.
– Sprawne wykorzystywanie narzędzi do komunikacji internetowej było jednym z elementów, dzięki którym Andrzej Duda był taki skuteczny podczas kampanii prezydenckiej – przyznaje w rozmowie z nami Bartosz Czupryk – wtedy jako jeden z pierwszych wykorzystywał np. "transmisję na żywo". Oczywiście, Agata Duda nie musi z tego korzystać, ale jestem przekonany, że skoro tak dobrze jest odbierana w mediach społecznościowych, jej aktywność będzie utrzymywana na wysokim poziomie.
– W gruncie rzeczy świat polityki bardzo przypomina reguły rządzące światem celebrytów. Jolanta Kwaśniewska potrafiła bardzo dobrze wykorzystać swoją funkcję Pierwszej Damy zgodnej z wyobrażeniami Polaków. Uważam, że Agata Duda mimo gorszego początku, także będzie potrafiła wykorzystać potencjał jaki niesie ze sobą jej obecna pozycja – podsumowuje Rafał Baran.

Napisz do autora: oskar.maya@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...