Zastanawialiście się co może Julia Przyłębska jako prezes Trybunału? Zdecydowała, że sprawę PO osądzą nominaci PiS

Julia Przyłębska zmieniła składy orzekające tak, by większość mieli nominaci PiS.
Julia Przyłębska zmieniła składy orzekające tak, by większość mieli nominaci PiS. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Choć Julia Przyłębska została wskazana za prezesa Trybunału Konstytucyjnego z naruszeniem całej masy przepisów, rządzi instytucją niepodzielnie. A jej pierwsze decyzje pokazują, jak wielka jest jej władza. Nowa prezes właśnie zdecydowała, że kluczowe sprawy zgłoszone do Trybunału osądzą składy sędziowskie z przewagą nominatów PiS.

Julia Przyłębska nie przejmuje się zastrzeżeniami dotyczącymi sposobu jej wyboru na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Pisaliśmy o nich tutaj. Następczyni Andrzeja Rzeplińskiego pozmieniała składy orzekające wyznaczone jeszcze za poprzedniego prezesa – informuje "Gazeta Wyborcza".

I to znowu z nagięciem prawa, bo przyjęta przez Prawo i Sprawiedliwość ustawa nakazuje wyznaczanie sędziów w kolejności alfabetycznej, chyba, że nastaną szczególne okoliczności. No i według Julii Przyłębskiej takie okoliczności nastąpiły, choć prezes Trybunału nie zdecydowała się na ich wskazanie.

O jakie sprawy chodzi? Na przykład o zaskarżoną przez PO tzw. małą ustawę medialną, dzięki której ponad rok temu PiS przejęło zarządy mediów publicznych. Teraz większość w składzie mają nominaci PiS. To oni też osądzą skargę gmin, których kosztem powiększono Opole, miasto wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego (do niedawna w tej sprawie prowadzono głodówkę).


źródło: "Gazeta Wyborcza"
Trwa ładowanie komentarzy...