Kapturowy sąd rządu PiS nad organizacjami pozarządowymi. Władza omija przepisy, by móc zrobić co jej się żywnie podoba

Minister Rafalska podjęła arbitralną decyzję o zerwaniu umowy z fundacją antydyskryminacyjną, nie dając możliwości wyjaśnień. To precedens w historii polskiej polityki.
Minister Rafalska podjęła arbitralną decyzję o zerwaniu umowy z fundacją antydyskryminacyjną, nie dając możliwości wyjaśnień. To precedens w historii polskiej polityki. fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Aż 17 naruszeń zasad współpracy w 8 ministerstwach przez rok - taki jest bilans relacji rządu PiS z organizacjami pozarządowymi od listopada 2015 do listopada 2016. Jednym z najgłośniejszych przypadków było bezprecedensowe zerwanie umowy przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z Fundacją Autonomia, przeciwdziałającą przemocy i dyskryminacji. OKO.Press pokazuje, że rząd PiS ominął prawo, by móc zakończyć współpracę z dnia na dzień.

Wszystko zaczęło się od nagonki mediów sympatyzujących z PiS na fundację, która zapobiega dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, orientację seksualną i inne przesłanki. Następnie, 8 grudnia 2016 r., Ministerstwo Rodziny zrobiło w Fundacji Autonomia "wizytę monitorującą", a de facto kontrolę. Dzień po niej, 9 grudnia 2016 r., Ministerstwo wysłało do Fundacji pismo, w którym informuje o zerwaniu umowy na realizację działań antyprzemocowych i żąda zwrotu blisko 20 tys. zł.

Minister Rodziny zrywa umowę na działania przeciwko przemocy wobec kobiet W dniu dzisiejszym (14.12.2016) otrzymałyśmy...

Opublikowany przez Fundacja Autonomia na 14 grudzień 2016
Gdyby rząd PiS nazwał swoje działania kontrolą (do której ma prawo), wtedy nie mógłby przeciąć współpracy jednym ruchem, z dnia na dzień, nie dając Fundacji Autonomia możliwości odniesienia się do zarzutów. OKO.Press pokazuje, że dzięki przyjęciu niezdefiniowanej formuły "wizyty monitorującej", rząd PiS nie musiał przestrzegać prawa, które obowiązywałoby w przypadku kontroli.

Był to jeden z głośniejszych, ale nie jedyny przypadek naruszenia współpracy z organizacjami pozarządowymi przez rząd PiS. Raport opublikowany w styczniu 2017 r. przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych, dokumentuje 17 takich naruszeń w 8 ministerstwach od momentu przejęcia władzy przez PiS w listopadzie 2015 r. do listopada 2016 r.

Najwięcej naruszeń - po 3 - zaobserwowano w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Ministerstwie Zdrowia.
Atak na organizacje pozarządowe to jeden z elementów polityki rządu PiS, realizowanej zarówno poprzez działania ministerstw, jak i przekaz mediów uzależnionych od władzy.


Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna, kilka miesięcy temu ostro skomentowała ataki "Wiadomości" TVP na organizacje pozarządowe (NGO-sy). Sama jest prezeską Fundacji MaMa, która zajmuje się prawami kobiet. – Będziemy dalej robić swoje - pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. Możecie ujadać, szykanować, insynuować powiązania, żydowskie majątki i złote pociągi trzymane w kryjówkach – pisze Chutnik. – Dobra zmiano, ogarnij się – kończy.

źródło: OKO.Press
Trwa ładowanie komentarzy...