Polacy nie protestowali tak tłumnie od 28 lat! Zaskakujące wyniki badań CBOS na temat aktywności Polaków w 2016 roku

Z badań CBOS wynika, że po raz ostatni Polacy protestowali tak masowo w 1988 roku. Na zdjęciu Czarny Protest w Krakowie w obronie praw i wolności kobiet (25.09.2016).
Z badań CBOS wynika, że po raz ostatni Polacy protestowali tak masowo w 1988 roku. Na zdjęciu Czarny Protest w Krakowie w obronie praw i wolności kobiet (25.09.2016). fot. Maria Amin / Facebook
Długookresowe badania prowadzone przez CBOS nie pozostawiają wątpliwości: tak masowych protestów Polaków nie było u nas od 1988 roku. Wówczas swój udział w manifestacjach zadeklarowało 8 procent społeczeństwa. Dziś, z wynikiem 6 procent, zbliżamy się do tego rekordu.

Centrum Badania Opinii Społecznej, jak każdego stycznia, przeprowadziło badania na temat różnych aktywności Polaków w minionym roku. Uwagę zwraca wysoki odsetek osób biorących udział w manifestacjach w minionym roku. W latach poprzednich wynosił on zaledwie 1 lub 2 proc., w 2016 roku - aż 6.

Respondentów pytano też o codzienne sytuacje dotyczące ich życia. W 2016 roku niemal połowa (47 proc.) Polaków poszła przynajmniej raz do kina, do teatru znacznie mniej, bo tylko jedna piąta. 39 proc. z nas uczestniczyło w koncercie, jedna trzecia wybrała się na wystawę, do galerii lub muzeum. Przeczytanie minimum jednej książki dla przyjemności zadeklarowało 62 proc. respondentów.

Z badań CBOS-u wynika też, że wzrasta odsetek osób, które każdego roku wybierają się na urlop. W 2016 roku było to już 47 proc. Polaków, a aż jedna trzecia z nas zdecydowała się na wypoczynek za granicą.

Jak się okazuje, jesteśmy narodem aktywnym towarzysko - 71 proc. urządziło w minionym roku przyjęcie dla znajomych, a 62 proc. - więcej niż raz. Częściej też chodzimy do restauracji - taką aktywność zadeklarowało aż 65 proc. badanych.

W 2016 roku zanotowano też wzrost o 1 punkt procentowy poczucia bezpieczeństwa na ulicy, mimo, że odsetek osób okradzionych pozostał ten sam i wynosi 4 proc.

Ankietę przeprowadzono 7-15 stycznia. Wzięło w nim udział 1054 dorosłych Polaków.

Kilka dni temu CBOS opublikował również wyniki badań dotyczących preferencji politycznych obywateli naszego kraju. Zgodnie z nimi rząd Szydło cieszy się dziś rekordowym poparciem i ma najwięcej zwolenników od początku urzędowania. W porównaniu z poprzednim badaniem z grudnia 2016 r. odsetek sympatyków rządu wzrósł o 2 punkty proc. - do 39 proc. Ubyło osób negatywnie oceniających premier i ministrów (o 3 punkty proc.). Obojętną ocenę deklaruje 26 proc. ankietowanych.


źródło: onet.pl
Trwa ładowanie komentarzy...