Polacy coraz częściej biorą wolne z powodu problemów psychicznych. "Tak źle jeszcze nie było"

"Tak źle jeszcze nie było". Polacy coraz częściej nie radzą sobie z presją w pracy.
"Tak źle jeszcze nie było". Polacy coraz częściej nie radzą sobie z presją w pracy. Fot. Kadr z serialu "House of Cards"
W pierwszym półroczu 2016 roku Polacy z powodu depresji i innych problemów psychicznych wzięli łącznie 9,5 mln dni wolnych. "Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że w stosunku do 2010 roku to wzrost o niemal 70 proc.

Eksperci są zdania, że radzenie sobie z codzienną presją w pracy przychodzi nam z coraz większym trudem. Z drugiej strony branie dnia wolnego z powodu problemów psychicznych przestaje być tematem tabu - stąd rosnące wskaźniki.

Z problemem depresji i innych chorób psychicznych, które nękają Polaków, miał poradzić sobie szumnie zapowiadany Narodowy Program Zdrowia Psychicznego. Kilka dni temu NIK opublikował dane o spektakularnym fiasku tego przedsięwzięcia.

Okazuje się, że w 2015 roku, gdy rządowy program był na finiszu, liczba samobójstw w Polsce poszybowała do 6 165 rocznie. To o 60 proc. więcej niż w momencie startu Programu w 2011 roku. Oczywiście to nie znaczy, że Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego był przyczyną samobójstw, ale pokazuje, że poniósł spektakularną klęskę w ich zapobieganiu.

Jedną z najważniejszych przyczyn klęski programu było jego niedofinansowanie. Oto przykład: minister zdrowia zamiast zaplanowanego miliona złotych, które miał przekazać na Program podczas całego okresu jego trwania, wysupłał zaledwie 114 tys. zł.

W efekcie osoby cierpiące na choroby psychiczne wciąż mają utrudniony dostęp do terapii i leków, często ratujących życie. Mimo że Polska jest jednym z państw o najwyższym odsetku samobójstw w Europie.

Kiedy zawodzą oficjalne instytucje, pomóc mogą pozarządowe inicjatywy. W maju na temat poprawienia złego stanu psychicznego Polaków w maju debatować będzie Kongres Zdrowia Psychicznego.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna”
Trwa ładowanie komentarzy...