Najbardziej oczekiwane ekranizacje polskich bestsellerów. Tych produkcji pożądają czytelnicy

"Pokot" na podstawie powieści Olgi Tokarczuk wkrótce w kinach. Na swoje premiery - na dużym i małym ekranie - czeka jeszcze kilka innych ekranizacji polskich książek.
"Pokot" na podstawie powieści Olgi Tokarczuk wkrótce w kinach. Na swoje premiery - na dużym i małym ekranie - czeka jeszcze kilka innych ekranizacji polskich książek. Fot. Mat. promocyjne filmu "Pokot" / fragment plakatu
Badania pokazują, że literatura w Polsce ma się bardzo źle, wręcz tragicznie. Polacy praktycznie nie czytają... Tymczasem ze strony rodzimych wydawców słychać: "Książki idą jak woda". I chętnie biorą się za nie filmowcy. Oto kilka przykładów tytułów w języku polskim, które niedługo trafią na mały i duży ekran.

"Pokot" - na podst. "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk (Kino)

W tym tygodniu Agnieszka Holland zaprezentuje światu "Pokot". Prapremiera odbędzie się na Berlinale. To jeden z najbardziej oczekiwanych momentów festiwalu. Film jest ekranizacją wydawniczego bestsellera Olgi Tokarczuk. "Prowadź swój pług przez kości umarłych" to głośno komentowany moralny thriller z kryminalną zagadką.
– Chciałam stworzyć bohaterkę, będącą starszą panią, na dodatek pozbawioną głosu i niewidoczną, odbieraną przez wszystkich jak ekscentryczka, której się nie słucha – powiedziała Polskiemu Radiu autorka. Jest nią Janina Duszejko - mieszkająca samotnie w Sudetach, emerytowana inżynier i obrończyni praw zwierząt. Ekranizacja jej historii wejdzie do polskich kin 24 lutego.

"Cztery żywioły Saszy Załuskiej" Katarzyny Bondy (Telewizja / Kino)

Na początku roku Katarzyna Bonda poinformowała na swoim fanpage'u, że jej powieść "Pochłaniacz" zostanie zekranizowana. Prawa do niej wykupiła jedna z największych firm producenckich w kraju. Teraz wiadomo, że Saszę zagra Magdalena Boczarska. Aktorka jest na fali po "Sztuce Kochania", z pisarką spotkały się przy okazji gali Bestsellerów Empiku. I jak wyznała Bonda, było to wyjątkowe spotkanie. Dlaczego?
Katarzyna Bonda
o M. Boczarskiej, idealnej odtwórczyni Saszy Załuskiej

Jakieś dwa lata temu, stojąc w kolejce do szatni w teatrze, miałam okazję być świadkiem "zimnej awantury", jaką pewna piękna, krucha i delikatna kobieta zrobiła pani sprawdzającej zaproszenia. (...) Nie podniosła głosu, nie drgnęła jej nawet powieka, ale wokół, choć był to środek lata, nagle zrobiło się zimno. To był właśnie ten moment, kiedy kobieta-anioł na dosłownie chwilę zamieniła się w harpię. (...) Nie znam się na showbiznesie, nie mam telewizora, nie prenumeruję kolorowej prasy. Znam się natomiast na ludziach, umiem ich wyczuć (czasami). Wiedziałam jedno: tak właśnie zachowałaby się w tej sytuacji Sasza Załuska. Z powodzeniem mogłabym napisać dla niej tę scenę!

Niestety, tajemnicą jest, kiedy rozpoczną się prace nad ekranizacją "Czterech żywiołów". Ale patrząc na to, ile szumy wywołują i jakie szaleństwo dzieje się wokół Boczarskiej, pewne jest, że warto czekać.

"Król" Szczepana Twardocha (Telewizja)

Canal + zakupiła prawa do ekranizacji powieści Szczepana Twardocha – trąbiły w grudniu media. Mowa o "Królu", który po swojej premierze zyskał status bestsellera. – Jest to opowieść, która idealnie wpisuje się w naszą strategię realizowania seriali premium, które wnoszą nowe wątki i historie do świata telewizji – tłumaczył serwisowi Silesion.pl Jakub Szurmiej, dyrektor kanałów filmowych nc+.
Osadzona w XX-leciu międzywojennym historia o świecie gangów i porachunków mafijnych to gotowy materiał na telewizyjny hit. Canal+ po sukcesie "Belfra" kuje żelazo póki gorące. I tym razem, prawdopodobnie, strzeli w serialową dziesiątkę. "Cieszę się, że interesują Was historie, które opowiadam. Cieszę się, że moje książki nie umierają po roku. Czasem nienawidzę mojej pracy, ale nie wątpię w jej sens" – pisał do fanów przed potwierdzeniem ekranizacji "Króla" Twardoch. Obecnie trwają prace nad adaptacją.

Szpiegowska trylogia Vincenta V. Severskiego (Telewizja)

Platforma nc+ zakupiła też prawa do książek Vincenta V. Severskiego. W efekcie powstanie serial. Pisany jest już jego scenariusz i obejmuje tytuły: "Nielegalni", "Nieśmiertelni" i "Niewierni". Autor trylogii Vincent V. Severski to tak naprawdę Włodzimierz Sokołowski - emerytowany pułkownik polskiego wywiadu, latami pracujący pod fałszywą tożsamością.
Głównym bohaterem serii jest agent wywiadu Konrad Wolski, powracający do Warszawy po nieudanej misji na Bliskim Wschodzie. Za nowy cel bierze poszukiwania skrzyni zakopanej kiedyś przez radziecki wywiad w ruinach twierdzy brzeskiej. W tej znajdują się archiwa, interesujące w równym stopniu polskie i rosyjskie władze. Kolejna część przygód Wolskiego pt. "Niepokorni" ukazała się jesienią 2016 r. nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

"Ślepnąc od świateł" Jakuba Żulczyka (Telewizja)

"Dobra, drodzy. Długo zastanawiałem się, jak Wam to oznajmić. Ze dwa lata się zastanawiałem. Ale trochę drżą mi łapy, więc po prostu oddam głos HBO Polska – takie zdanie pojawiło się na fanpage'u pisarza kilka miesięcy temu. "Ponad dwuletnie prace nad adaptacją 'Ślepnąc od świateł' zaowocują pierwszym klapsem na planie zdjęciowym już w listopadzie tego roku. Wszystkie sześć odcinków miniserialu reżyserować będzie Krzysztof Skonieczny, twórca "Hardkor Disko". Scenariusz całości jest wspólnym dziełem Jakuba Żulczyka i Krzysztofa Skoniecznego'" – zacytował stację autor książek i współscenarzysta "Belfra".
Izabela Łopuch z HBO stwierdziła, że opisane przez niego 6 dni z życia stołecznego dilera kokainy to "materiał na thriller, czarne kino, z akcją, sensacją i mocnym, autorskim głosem".
Izabela Łopuch
Head of Original Production HBO Polska

Ale chcemy również, żeby "Ślepnąc od świateł" było mocną, może nawet brutalną w swojej szczerości - ale wypełnioną także romantyzmem i czarnym humorem – elegią o Warszawie. Opowieścią o świecie, w którym wszelkie wartości zostały odrzucone, a ludzie ze swoimi uczuciami, marzeniami, brakiem kontaktu z samym sobą, dryfują w pustkę. Być może jedyną ucieczką z tej pustki jest przyznanie się przed samym sobą, kim jest się naprawdę.

I brzmi to fantastycznie.

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...