Może to "zagrożenie teoretyczne", ale kara teoretyczna nie będzie. Polska może zapłacić Unii miliardy złotych za smog

Rządowy program "Czyste powietrze" poniósł klęskę.
Rządowy program "Czyste powietrze" poniósł klęskę. Fot. Jakub Ociepła / AG
Jakość powietrza w Polsce cały czas jest tragiczna i przyjdzie nam za to słono zapłacić. W piątek do Komisji Europejskiej wpłynie skarga ekologów za nie wywiązanie się z unijnej dyrektywy, określającej dopuszczalny poziom stężeń trujących substancji w powietrzu. Grozi nam kara nawet 4 miliardów złotych.

Polska miała czas na wywiązanie się z unijnej dyrektywy do… 31 grudnia 2012 roku. Chociaż termin dawno minął, powietrze jest u nas coraz gorsze. Ekolodzy zauważają, że nie tylko poziom szczególnie toksycznego benzo(a)pirenu jest u nas wielokrotnie przekraczany, ale władze niewiele robią, by tę sytuację poprawić.

– Oczekiwaliśmy, że sytuacja może ulec poprawie na skutek rządowego programu "Czyste powietrze”. Jednak analiza pierwszych projektów nie pozostawia złudzeń. Oceniając np. projekt rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, mamy wrażenie, że dla naszych władz węgiel nadal jest większą wartością niż zdrowie 38 mln Polaków – mówi mecenas Agnieszka Warso-Buchanan z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Trudno się z tym nie zgodzić. Niedawno minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zadziwił wszystkich opinią, że "smog to zagrożenie teoretyczne”. – Warto dostrzegać te rzeczywiste, bardziej niebezpieczne niż zanieczyszczone powietrze zagrożenia, które są znacznie bliżej – mówił wówczas minister, cytowany przez TOK FM.


W podobnym tonie wypowiadał się też minister środowiska Jan Szyszko. Polityk jest zdania, że polski węgiel nie truje. Problem stanowi tylko ten tani, sprowadzany z Ukrainy i Rosji. I choć słowa ministra będą jak balsam na skołatane serca polskich górników, to trudno znaleźć w nich nadzieję na poprawę jakości powietrza w Polsce. Ekolodzy od lat podkreślają, że spalanie węgla zawsze będzie szkodliwe dla środowiska. Nawet jeśli będzie to paliwo najwyższej jakości i kupowane z pobudek patriotycznych...

Źródło: gazetaprawna.pl
Trwa ładowanie komentarzy...