Najlepsi z najlepszych. W tych firmach pracownicy mają szczególne warunki pracy

Pracodawcy wyróżnieni certyfikatem Top Employers Poland 2017
Pracodawcy wyróżnieni certyfikatem Top Employers Poland 2017 Materiały prasowe
Nie dają urlopu, nie płacą na czas i wyzyskują przy każdej możliwej okazji. W przestrzeni medialnej dominują przekazy, które chluby wizerunkowi polskiego pracodawcy bynajmniej nie przynoszą. Na szczęście w naszej rzeczywistości nie brakuje też przedsiębiorców rozumiejących, że pracownicy to największy skarb firmy. Dobro, w które trzeba i warto inwestować. To właśnie pracodawców wyznających taką filozofię promuje program Top Employers Poland.

Wspólnota najlepszych
W najnowszej ósmej już odsłonie konkursu wyróżniano certyfikatem 43 reprezentujących rozmaite branże pracodawców. Obecność na liście zwycięzców oznacza, że dana firma na co dzień kieruje się przyjazną dla obecnych i przyszłych pracowników polityką zatrudnienia. Kryteria, jakie komisja konkursowa brała pod uwagę, to: świadczenia podstawowe i dodatkowe, warunki pracy, rozwój kariery zawodowej, szkolenia i kultura organizacyjna.

Gdzie w takim razie zdaniem jurorów Top Employers Poland 2017 warto rozejrzeć się za pracą? Przykładowo w branży farmaceutycznej warunki pracy na wysokim poziomie zapewniają AbbVie Polska, Boehringer Ingelheim, Chiesi Polska, Merck Poland i Roche Polska. Kto chce robić karierę w bankowości, najprawdopodobniej będzie mógł rozwinąć skrzydła u takich pracodawców jak Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski czy Raiffeisen Polbank.

Wśród tegorocznych laureatów znalazły się też takie znane marki jak: Carrefour, Lidl, McDonald's, Orange, Nationale Nederlanden, Pepsi, Philip Morris International, PKN Orlen, Provident Polska czy Volvo. Pełną listę pracodawców uhonorowanych certyfikatem Top Employers Poland można znaleźć na oficjalnej stronie programu – w wyszukiwarce, wybierając z listy Polskę.
Czy istnieje jakiś wspólny mianownik dla nagrodzonych polskich przedsiębiorstw ? – 95 proc. laureatów tegorocznej edycji programu to międzynarodowe organizacje, które dążą do ujednolicenia swoich standardów HR. Bycie Top Employerem oznacza, że organizacja wyróżnia się wysokimi standardami ponad ustawowym minimum – komentuje Magdalena Kusik, dyrektor Top Employers w Polsce.


O jakich nadprogramowych standardach mowa? Przedstawicielka instytutu wskazuje na pakiet benefitów ubezpieczenia medycznego (aż 94 proc. polskich laureatów) czy total well-being program (53 proc. badanych) – program poprawy życia pracowników, który sprowadza się najczęściej do systemu kafeteryjnego, czyli dofinansowania np. wejściówek do klubów fitness czy siłowni, biletów na imprezy sportowe czy kulturalne, kuponów na lunch, szczepień ochronnych oraz programów wsparcia w rzucaniu palenia czy odchudzania.

Nasza rozmówczyni zwraca uwagę, że wciąż niewiele, bo niespełna 20 proc. polskich laureatów, wdraża system otwartej komunikacji oparty na Total Reward Statement (TRS). Ma on postać dokumentu przedstawiającego łączny pakiet świadczeń. Oprócz wynagrodzenia stałego, zmiennego i świadczeń emerytalnych wyszczególnia on motywacyjne świadczenia długoterminowe, inwestycje w szkolenia czy świadczenia dodatkowe. Dzięki takiej syntetycznej informacji pracownik orientuje się, ile pracodawca zainwestował w niego w ciągu roku.
Ćwierć wieku doświadczenia
Prestiżowy certyfikat przyznawany przez Top Employers Institute honoruje organizacje stwarzające zatrudnianym osobom najlepsze warunki pracy i dbające o ich rozwój na wszystkich szczeblach kariery. Każdy uczestnik tego rankingu przechodzi przez szczegółowe badania i musi spełnić określone standardy wskazane w 9 tematach. Za weryfikację wytypowanych pracodawców odpowiada zewnętrzny niezależny audytor, uwiarygadniając przebieg całego procesu. Ten system przypadł do gustu pracującym na silną markę pracodawcom.
Magdalena Kusik
Dyrektor Top Employers w Polsce.

Zainteresowanie programem wzrasta z roku na rok, gdyż firmy dostrzegają potrzebę długoterminowego budowania wizerunku z wyboru. To, co się dzieje, jest światowym trendem. W Polsce dostrzegamy oczywiście wyjątkowo niską stopę bezrobocia i wysoką rotację personelu, co wskazuje, iż powrócił rynek pracownika sprzed kilku lat. Budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy z wyboru nie może więc opierać na pustych informacjach. Dlatego rośnie zainteresowanie sprawdzeniem i potwierdzeniem warunków pracy przez Top Employers Institute. Warto wiedzieć, że nasi polscy laureaci Top Employers 2017 przynależą do światowego grona firm, które dbają o tzw. employee experience w świetny sposób i które chcą przesunąć granice oraz wyznaczać standardy doskonałości w zakresie HR. To jest powód to dumy.

Instytut Top Employers, jako globalna firma certyfikująca warunki pracy, co roku przeprowadza międzynarodowe badanie i wyłania najlepszych pracodawców w skali świata. Założona w 1991 organizacja w przeciągu 25 lat swojego istnienia przyznała certyfikaty ponad 1200 firmom w 116 krajach. Laureatom pomaga także być na bieżąco z praktykami HR. Motto instytutu brzmi: „Develop. Always”.
Trwa ładowanie komentarzy...