HBO wie, jak trzymać widza za gardło. "Wielkie kłamstewka" to majstersztyk, od którego dostaniesz dreszczy

Trzy główne bohaterki trzymającego w napięciu serialu HBO.
Trzy główne bohaterki trzymającego w napięciu serialu HBO. Fot. mat. promocyjne HBO
Sielankowe miasteczko Monterey w stanie Kalifornia. Pozorny raj dla przeciętnego Amerykanina, który chce żyć "amerykańskim snem". W rzeczywistości to siedlisko żmij, wstrząsane podłościami, zawiścią i przemocą. Stacja HBO rozpoczęła emisję "Wielkich Kłamstewek" i pierwszym odcinkiem udowadnia, że w robieniu seriali nie ma sobie równych. Jeśli jeszcze z kimś się ściga, to tylko ze sobą.

W 2014 roku Australijka Liane Moriarty wydaje kolejną powieść. Nadaje jej tytuł "Big Little Lies", głównymi bohaterkami czyni trzy matki: Madeleine, Celeste i Jane. Ostatnia dołącza w dniu rozpoczęcia roku szkolnego i zdecydowanie nie pasuje od reszty. Jest młodsza, a co ważniejsze – prostolinijna. Jej naturalność przypada do gustu Madeleine, głośnej samicy alfa. Spodoba się też cichej Celeste. Czytelnik, teraz i widz, z kolei szybko zorientuje się, że każda ma coś do ukrycia. Nie tylko ich sekretami dusi się pozornie idealna mieścina.
Fabuła spod ręki Moriarty wciągnęła wielu, w tym Reese Witherspoon. Aktorka, która od kilku lat zajmuje się produkcją filmową, nie mogła przejść obok "Big Little Lies" obojętnie. Podjęła współpracę z HBO i stworzyła serial pod tym samym tytułem. Do obsady zaprosiła Nicole Kidman, Shailene Woodley, Zoe Kravitz i Laurę Dern. Z pierwszymi dwiema tworzy na ekranie oryginalne trio. Witherspoon wybrała dla siebie rolę Madeleine, przodowniczki "stada". Rolę tajemniczej Jane dostała Woodley, 25-latka znana z młodzieżowej serii "Niezgodna", wycofana Celeste ma zaś prawie nieruchomą twarz Kidman.
Aktorski dobór jest strzałem w dziesiątkę. By to pojąć, wystarczą sekundy. Więcej zajmie wprowadzenie do historii. Na "dzień dobry" twórcy serwują nam... morderstwo. I stawiają dwa kluczowe pytania: "Kto zabił?" i "Kto jest ofiarą?". Ci, którzy czytali książkę, dobrze znają odpowiedzi. Pozostali mają nad czym główkować.Z miejsca zbrodni trafiamy na autostradę. Madeleine Martha McKenzie wiezie młodszą córkę do szkoły. Splot wydarzeń popycha ą w ramiona Jane Chapman, mamy Ziggy'ego. Razem spotykają Celeste Wright, żegnającą swoje bliźniaki. Później wspólnie sączą kawę. Niby nic takiego, ale właśnie w tym momencie wiemy, co się święci. A święci się w kolejnych scenach, aż iskry idą.
Idealne matki, za zamkniętymi drzwiami will, próbują uciec przed samymi sobą. Najtwardsza rozpadnie się na kawałki, najszczęśliwsza okaże się ofiarą przemocy domowej, a ta najbardziej samotna pójdzie spać z pistoletem pod poduszką. Maski spadną, ktoś otrze komuś łzę, ktoś inny zmieni się w potwora, kogoś ukoi czyjś zapach.
Serial HBO, jeśli już, można porównać do "Gotowych na wszystko". I tu i tu mamy komedię zmieszaną z dramatem– choć czynnikiem sprawiającym, że "Wielkie Kłamstewka" "Gotowymi..." nie są, jest powolne oplatanie dłońmi gardła widza. Pewne, że przy finale mocno się na nim zacisną. Ale że taka tortura w odpowiednich warunkach równa się ekstazie, nie ma czym się martwić. I odliczać dni do kolejnego odcinka.

Pierwszy można zobaczyć tu.

Odcinki "Wielkich Kłamstewek" od oglądania w każdy poniedziałek na HBO. Powtórki w środy, również na platformie HBO GO.

Obsada: Reese Whiterspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley, James Tupper, Alexander Skarsgård, Zoe Kravitz, Adam Scott, Laura Dern i inni.

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...