Święto Niepodległości będzie w czerwcu? To nie żart, w Sejmie właśnie pojawił się taki pomysł

W listopadzie jest szaro, buro i ponuro. Dlatego powstała petycja w sprawie przeniesienia Narodowego Święta Niepodległości na lato!
W listopadzie jest szaro, buro i ponuro. Dlatego powstała petycja w sprawie przeniesienia Narodowego Święta Niepodległości na lato! Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
11 listopada jest zimno i pada. Aż nie chce się wyjść z domu. Oto właśnie powód, przez który tak niewielu Polaków uczestniczy w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Właśnie taką logiką kierował się Edward Woźniak, który złożył w Sejmie petycję, by nasze narodowe święto przenieść na lato. Teraz wszystko może zależeć od parlamentarzystów.

"Odzyskanie niepodległości było wydarzeniem radosnym, i powinno być świętowane w sposób radosny. Szara, ponura listopadowa aura temu nie sprzyja" - przekonuje Woźniak w swoim apelu skierowanym do parlamentarzystów. Zdaniem pomysłodawcy przesunięcia Narodowego Święta Niepodległości w kalendarzu, powinniśmy je świętować 28 czerwca.
Petycja w sprawie zmiany daty obchodów Święta Niepodległości

W dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości, ustalonym obecnie na 11 listopada, panują w naszym klimacie zazwyczaj bardzo trudne warunki atmosferyczne. Niska temperatura, bardzo częste opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, duże zachmurzenie i wysoka wilgotność. Udział w marszach paradach i inscenizacjach, nie jest przyjemny. Grozi przeziębieniem.

"Polacy potrzebują święta państwowego jednoczącego i integrującego wszystkie opcje polityczne i grupy społeczne, obchodzonego w przyjemnych warunkach i radosnej atmosferze. Ponieważ niepodległość jest bardzo ważna dla wszystkich, Narodowy dzień Niepodległości obchodzony 28 czerwca, doskonale odpowiadałby na tę potrzebę. Polacy zasługują na takie święto. Właśnie dlatego potrzeba jest zmiana. DOBRA ZMIANA!"- przekonuje wnioskodawca.

Edward Woźniak uzasadnienia też, dlaczego nową datą Narodowego Święta Niepodległości powinien być właśnie 28 czerwca. Otóż to właśnie tego dnia w 1919 roku podpisano Traktat Wersalski, który usankcjonował powrót Polski na mapę Europy. Ale jakby komuś było mało, to jest to też dzień obchodów wydarzeń poznańskiego czerwca i podpisania Unii Lubelskiej. No i jest to dzień państwowego święta Ukrainy, a przecież nad Wisłą pracuje wielu Ukraińców.
Petycja w sprawie zmiany daty obchodów Święta Niepodległości

Gdyby przyjęto postulowaną zmianę, warunki do obchodów byłyby bardzo korzystne. Początek lata top w naszym klimacie najprzyjemniejsza pora roku. Dni są długie, ciepłe i słoneczne. Jest dużo zieleni i kwiatów. (...) W różnego rodzaju imprezach organizowanych na wolnym, powietrzu, mogły by brać udział całe rodziny: dzieci młodzież, dorośli i seniorzy.

11 listopada powinien za to zostać ustanowiony Dniem Pamięci na Cześć Walczących o Niepodległą Polskę. Zdaniem Woźniaka, ma to swoje logiczne uzasadnienie. Listopad jest tradycyjnie miesiącem pamięci o zmarłych i dbania o groby, dlatego właśnie jest to, jak najbardziej właściwe.
Petycja w sprawie zmiany daty obchodów Święta Niepodległości

W podobny sposób obchodzony jest ten dzień u naszych najważniejszych sojuszników z NATO. W USA 11 listopada, to Dzień Weterana. W wielkiej Brytanii i krajach Wspólnoty, jest to Dzień Pamięci na cześć żołnierzy poległych w wojnach. Obchodzenie tego dnia w sposób podobny jak to czynią nasi sojusznicy, przyczyniłoby się do większej integracji w ramach sojuszu.

Petycja w tej sprawie trafiła do sejmowego biura podawczego na początku lutego i została skierowany do komisji ds. petycji. Oby posłowie pochylili się nad tą sprawą jak najszybciej, bo czerwiec za pasem...

Napisz do autora:przemyslaw.penconek@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...