Gdzie bezpiecznie oglądać filmy w sieci? Przewodnik po legalnych źródłach

Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba internautów szukających w Internecie filmów i seriali, zaś filmowi dystrybutorzy coraz śmielej wychodzą im naprzeciw powiększając, do niedawna skromną jeszcze, legalną ofertę. Bycie legalnym nie jest trudne. Bycie legalnym jest też bezpieczne i wspiera twórców.

Zagraniczne abonamentowe serwisy VOD.
Wśród nich na przykład amerykański Netflix, którego seriale oglądał nawet Barack Obama. Polska odsłona tej platformy streamingowej to kilkanaście procent oryginalnego kontentu, jednak i tak mamy w czym wybierać. W ofercie Netflixa znajdziemy nie tylko filmy i seriale (jak „House of Cards” czy „Orange Is the New Black”), ale też wiele dokumentów, a z każdym miesiącem oferta się poszerza.


Na Amazon Prime Video znajdziemy wiele produkcji Amazona, w tym popularne seriale jak „Mozart in the Jungle” czy „The Grand Tour” – program współtworzony przez byłych prowadzących motoryzacyjne show BBC „Top Gear”, brakuje jednak polskich napisów do większości materiałów.

W ofercie ShowMax, najmłodszego gracza na polskim rynku znajdziemy wiele rodzimych produkcji, kontent zagraniczny został dość dobrze przygotowany dla polskiego odbiorcy, a zwracają w nim uwagę głównie cenione produkcje BBC. ShowMax jako jedyny zagraniczny serwis zapowiada inwestowanie w rodzime produkcje (np. Patryka Vegi i Wojciecha Smarzowskiego).


Kupujesz lub wypożyczasz. Wybór należy do Ciebie
Model cyfrowego zakupu pliku równolegle z możliwością wypożyczenia oferuje widzom działający od 2015 roku w Polsce włoski serwis Chili.tv - w jego ofercie użytkownicy znajdą nowości największych dystrybutorów filmowych. Obok oscarowych hitów znaleźć można tu ekranizacje komiksów „Marvela” czy popularne seriale jak „Mentalista” czy „Teoria wielkiego podrywu”.

Polskie serwisy VOD (również z materiałami za darmo)
Najpopularniejszym polskim serwisem z treściami wideo na żądanie jest VoD.pl Serwis zapewnia dostęp do bazy kilku tysięcy legalnych materiałów, w tym polskich i zagranicznych premier filmowych, popularnych seriali (także przedpremierowych odcinków), filmów, bajek, programów telewizyjnych i dokumentów. Wiele materiałów jest bezpłatnych, a zaledwie kilka dni temu VoD.pl nawiązało współpracę z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i w ramach akcji O!Dokument przez cały rok będą publikowane bezpłatnie najgłośniejsze i nagradzane polskie dokumenty, których próżno poszukiwać w innych legalnych źródłach, m.in. „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” Pawła Łozińskiego.

Cineman.pl to kino internetowe; ponad 900 filmów dostępnych online, w trybie „na żądanie”. Blisko 400 najlepszych tytułów użytkownicy mogą obejrzeć w jakości HD. Baza filmów jest co miesiąc wzbogacana o ok. dziesięć nowości. Część filmów jest dostępna bezpłatnie.

Platformy dedykowane dla swoich widzów prowadzą też stacje telewizyjne. Wśród nich znajdziemy HBO Go, ipla.tv (Polsat), player.pl (TVN) czy TVP.VOD. Poza HBO Go, w pozostałych serwisach znajdziemy wiele bezpłatnych materiałów, głównie programów publicystycznych, popularnych seriali i programów typu talent show.

Adres ambitnych produkcji
Jeśli poszukujecie tylko polskich produkcji i interesują Was różne sztuki audiowizualne i teatr koniecznie zajrzyjcie do Ninateki, gdzie znaleźć można filmy fabularne i dokumentalne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, spektakle teatralne i operowe oraz koncerty. To jedno z niewielu miejsc w sieci, które dba również o widzów niepełnosprawnych oferując wybrane projekcje z lektorem migowym bądź audiodeskrypcją. Aż 98% materiałów jest bezpłatnych i nie są przerywane reklamami. Znajdziecie tam nowości oraz udostępniane czasowo przeglądy filmów polskich reżyserów (aktualnie odnowiona cyfrowo kwadrylogia
Piotra Szulkina). http://ninateka.pl/

Francusko-niemiecki kanał kulturalny ARTE uruchomił też niedawno bezpłatną polskojęzyczną ofertę VOD. Znajdziecie tam pozycje dla amatorów kina niezależnego, filmów niemych, odważnych seriali czy filmów dokumentalnych, a 85% video to produkcje europejskie. Programy nadawane są po francusku i niemiecku z polskimi, angielskimi i hiszpańskimi napisami. http://www.arte.tv/guide/pl/

Wiele ambitnych filmów znajdziemy też na YouTube. Bogatą i bezpłatną ofertę proponuje Sala Kinowa, która zawiera blisko 200 filmów i seriali dla dzieci. Pojawiają się tam także produkcje artystyczne, znane głównie z kin studyjnych. To wielokrotnie nagradzane na festiwalach filmowych w Cannes, Berlinie czy Wenecji propozycje między innymi kina amerykańskiego, czeskiego, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i włoskiego. https://www.youtube.com/user/SalaKinowa

Polskie filmy na YouTube udostępniają też studia filmowe. Wśród nich szczególnie bogatą ofertę ma Studio Filmowe Tor gdzie znajdziemy bezpłatnie m.in. filmy Krzysztofa Kieślowskiego i Krzystofa Zanussiego, a także wiele materiałów zza kulis i klipów filmowych. https://www.youtube.com/user/StudioFilmoweTOR

Pełną listę polskich i zagranicznych serwisów oferujących autoryzowany dostęp do filmów i materiałów video znajdziecie w Bazie Legalnych Źródeł Legalnej Kultury na stronie: http://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla/filmy

Artykuł przygotowany we współpracy z Fundacją Legalna Kultura

Trwa ładowanie komentarzy...