I tak skończyła się przyjaźń PiS z Węgrami... MSZ odwołuje wizytę wiceministra w Budapeszcie pod śmiesznym pretekstem

Viktor Orban podpadł PiS tym, że w Brukseli stanął po stronie swoich startych przyjaciół z Europejskiej Partii Ludowej.
Viktor Orban podpadł PiS tym, że w Brukseli stanął po stronie swoich startych przyjaciół z Europejskiej Partii Ludowej. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
To było do przewidzenia. Prawo i Sprawiedliwość obraziło się na bratanków z Węgier po tym, gdy Viktor Orbán poparł reelekcję Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Jak wielki żal ma za to rząd w Warszawie właśnie pokazuje Węgrom Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które odwołało wizytę wiceministra Jana Dziedziczaka w Budapeszcie.

Globus z "Ucha prezesa", na którym widnieje samotna Polska oblana oceanami, staje się smutnym, ale już realnym obrazem polityki zagranicznej Prawa i Sprawiedliwości. Po porażce i ośmieszeniu na forum Unii Europejskiej, teraz następuje kolejny krok na drodze do izolacji. Partia Jarosława Kaczyńskiego obraziła się na Węgrów, z Viktorem Orbánem na czele. Jak podaje RMF FM, do Węgier miał jechać wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. W Budapeszcie miał on wziąć udział między innymi w obchodach Święta Narodowego Węgier. Nasza ambasada poinformowała jednak, że wspólnego świętowania z Polakami nie będzie.

Oficjalnym powodem odwołania wizyty są "ważne i nagłe" zadania Jana Dziedziczaka. Można się domyślić, że to jednak raczej "sankcja" za poparcie udzielone Donaldowi Tuskowi przez Viktora Orbána. Przypomnijmy, iż już wczoraj za odwet na premierze Węgier wzięli się sympatycy PiS. "Orban - dałeś du...", "węgierski zdrajco", "wstyd", "poparł Pan ten eurokołchoz a nas odstawił na bok", dziesiątki razy powtórzone słowo "zdrajca" i sporo kiepsko przetłumaczonych na za pomocą Google Translate obelg w języku węgierskim – tak wygląda tablica z postami od fanów na oficjalnej facebookowej stronie Viktora Orbána.

źródło:RMF FM
Trwa ładowanie komentarzy...