Baby boom. W tym roku może urodzić się 400 tys. Polaków

Szacuje się, że w 2017 roku w Polsce przyjdzie na świat nawet 400 tys. dzieci.
Szacuje się, że w 2017 roku w Polsce przyjdzie na świat nawet 400 tys. dzieci. Fot. Mikołaj Kuraś / Agencja Gazeta
W tym roku w Polsce może się urodzić nawet 400 tys. dzieci. To nie tylko efekt programu „Rodzina 500 plus”, ale także faktu, że na dzieci decydują się osoby z wyżu demograficznego z przełomu lat 70. i 80.

Dane dotyczące liczny urodzeń zebrano z systemu PESEL oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Wynika z nich, że w styczniu tego roku urodziły się 32 tysiące dzieci. To znaczny wzrost w stosunku do 2016 roku, kiedy na świat przyszło 29,8 tys. dzieci. I choć to dane bardzo wstępne, z dużym prawdopodobieństwem w tym roku czeka nas prawdziwy baby boom.

To jednak nie tylko zasługa programu rodzina 500+, który wytransferował do rodzin ponad 20 mld złotych. Obecnie na dziecko decydują się pary z roczników przełomu lat 70. i 80. a to pokolenie jednego z ostatnich wyżów demograficznych.

Dzieci urodziłoby się zapewne jeszcze więcej, gdyby rząd PiS nie zrezygnował z finansowania programu in vitro, które dla wielu par jest jedyną szansą na posiadanie potomstwa. Partia rządząca woli jednak stawiać na naprotechnologię, a niedawno jeden z radnych z PiS, Adam Gerlecki z Krakowa miał powiedzieć nawet "Dzieci z in vitro są jak truskawki bez smaku” i wyraził współczucie córce jednego z radnych z PO, że musi bawić się z dziećmi poczętymi właśnie w ten sposób.

Źródło: gazetaprawna.pl

Napisz do autora: lidia.pustelnik@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...