Wielki konkurs dla szkół o Lechu Kaczyńskim. Nagrody wysyła nawet Kancelaria Prezydenta. "Niesamowita fantazja dzieci"

"Rola Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w budowaniu dumy
narodowej” – pod takim hasłem odbywa się konkurs dla szkół w Iwoniczu-Zdroju.
"Rola Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w budowaniu dumy
narodowej” – pod takim hasłem odbywa się konkurs dla szkół w Iwoniczu-Zdroju. Fot. Dominik Sadowski / AG
Iwonicz Zdrój, miasto na Podkarpaciu, niecałe 2 tysiące mieszkańców. Kilka szkół i wielki konkurs poświęcony pamięci Lecha Kaczyńskiego, który w tym roku przekroczył granice powiatu i objął całe województwo. Pod honorowym patronatem podsekretarza MON. Z nagrodami od Kancelarii Prezydenta, Gabinetu Marszałka Sejmu RP, IPN, "Gazety Polskiej". A także kulminacją związaną z obchodami rocznicy smoleńskiej i ogromnym, lokalnym zainteresowaniem.

Rok temu była pierwsza edycja, właśnie trwa druga. To nie jest taki konkurs jak ten na Mazowszu, który ogłosiło Mazowieckie Kuratorium Oświaty i o którym było głośno jesienią. Tamten dotyczył tylko gimnazjów i sprawdzał wiedzę o Lechu Kaczyńskim. Ten w Iwoniczu-Zdroju dotyczy uczniów wszystkich szkół, łącznie z podstawowymi, i każe dzieciakom trochę pomyśleć. Zinterpretować myśl Lecha Kaczyńskiego, a potem przelać ją na papier, na pracę plastyczną, multimedialną, artystyczną. Pełna dowolność formy, byle pod ogólnym hasłem "Warto być Polakiem" i "Rola Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w budowaniu dumy narodowej".

Bardziej szczegółowa myśl Lecha Kaczyńskiego, którą w tym roku, do 24 marca, dzieci i młodzież mają zinterpretować brzmi:
Lech Kaczyński

"Możemy być dumni z naszej historii. Są w niej blaski i cienie, ale tych blasków jest wystarczająco dużo, aby zachować dumę, aby wierzyć głęboko w to, co jest oczywistą prawdą – że Polska ma prawo do znaczącej roli w europejskiej rodzinie narodów".

Pendrive'y i power banki
Nagrody już płyną. Kancelaria Prezydenta przesłała swoje. Podobnie inne instytucje. W tym roku pierwszy raz dołączył marszałek Sejmu Marek Kuchciński - przesyłka z jego Gabinetu również dotarła już do Iwonicza. Co to za nagrody?

– Książki i albumy historyczne, np. o Żołnierzach Wyklętych, albumy o Polsce, książki z dedykacją Jarosława Kaczyńskiego, gry edukacyjne, puzzle z motywami patriotycznymi, gadżety typu smycze, czy długopisy np. z logo Kancelarii Prezydenta, również pendrive'y i power banki – wymienia Grzegorz Nieradka, główny pomysłodawca i organizator konkursu. To on skontaktował się ze wszystkimi instytucjami, zyskał przychylność i zainteresowanie. A nawet patronat. – Napisałem do Ministerstwa Obrony Narodowej z takim wnioskiem, musiałem udokumentować, na czym polega konkurs. I otrzymaliśmy patronat honorowy Podsekretarza Stanu, prof. dr hab. Wojciecha Fałkowskiego – mówi naTemat.


Można uznać, pełen rozmach. Który w oczach wielu na pewno podnosi rangę konkursu na Podkarpaciu. Tym bardziej, że rok temu dotyczył tylko powiatu. Teraz mogą w nim brać udział dzieci i młodzież z całego województwa. – Ze względu na duże zainteresowanie w ubiegłym roku –tłumaczy Grzegorz Nieradka. Wtedy wpłynęło 107 prac od 120 uczniów, w tym roku radny PiS liczy na kilkaset. – Dostaję liczne telefony dotyczące konkursu. Rok temu wzięła w nim udział praktycznie każda szkoła w Gminie Iwonicz-Zdrój – dodaje.

Nagrody dostało 52 dzieci. W tym roku planowanych jest 36.
Proboszcz zasiada w jury
Niewiele znalazłam informacji o tym konkursie w internecie. Facebook, media społecznościowe milczą. Wspomniał o nim tylko portal "Niedziela". Czy w Iwoniczu to wiedza powszechna? – Wiemy, wiemy. W każdej lokalnej gazetce jest reklamowany. Mamy też gazetkę parafialną i tam jest o tym konkursie tydzień w tydzień gdzieś od miesiąca. I bardzo dobrze, że jest. Ważne, żeby pamięć o prezydencie pozostała – mówi nam jedna z mieszkanek. Nie pamięta, czy ksiądz mówił o tym z ambony, ale nie wyklucza. Wie za to, że ksiądz proboszcz parafii pw. Św. Iwona i MB Uzdrowienie Chorych zasiada w jury tego konkursu.

– Parafia jest współorganizatorem – przyznaje Grzegorz Nieradka. Co jest nie bez znaczenia, tak samo jak fakt, że on sam jest w Iwoniczu jednocześnie Przewodniczącym Społecznego Komitetu Obchodów VII rocznicy Tragedii Smoleńskiej w tym mieście.

Rok temu wręczenie nagród odbyło się bowiem 10 kwietnia. W tym roku uroczystość odbędzie się wcześniej, 2 kwietnia, ale konkurs – jak słyszę – wpisał się już w lokalne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej. – Uroczystości rozpoczynają się mszą św. w kościele o godzinie 15. Potem uczestnicy indywidualnie przechodzą do sali kina "Wczasowicz", gdzie następuje uroczyste wręczenie nagród. Młodzież z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich przygotowuje program artystyczny – mówi Grzegorz Nieradka. W ubiegłym roku przybyło 250 osób z Senator RP Alicją Zając, obecnym Wiceprzewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeuszem Majchrowiczem, Starostą Krośnieńskim Janem Juszczakiem, burmistrzem Iwonicza-Zdroju i innymi osobami zasłużonymi dla miasta, na czele.

Był też pokaz filmu "Prezydent". W tym roku będzie to "Pogarda". Uroczystości na cmentarzu, gdzie znajduje się obelisk ku czci osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej odbędą się 10 kwietnia.
Krótkie wiersze, grafiki, plakaty...
Grzegorz Nieradka nie może mówić o tegorocznych pracach, konkurs jeszcze trwa. Ale przyznaje, że rok temu był pod wrażeniem. Temat jednak wydawał się prostszy. Wtedy myśl przewodnia Lecha Kaczyńskiego była następująca:
Lech Kaczyński

"Warto być Polakiem; warto by naród polski i jego państwo - Rzeczpospolita - trwały w Europie. Te słowa są fundamentem, najgłębszą podstawą patriotyzmu, są także Waszym i moim drogowskazem".

Czy i tak nie jest to za trudny temat dla uczniów szkoły podstawowej? Historii współczesnej w klasach 4-6 jak na lekarstwo. Organizatorzy apelują jednak do rodziców i nauczycieli o pomoc.

Z oficjalnego komunikatu

Zwracamy się z wielką prośbą do dyrektorów oraz nauczycieli o zachęcenie i pomoc uczniom w przygotowaniu prac konkursowych. O wsparcie prosimy również rodziców i szkolnych katechetów.

– Prace były poruszające. Niesamowita jest fantazja dzieci – mówi radny o ubiegłorocznej edycji. Zapamiętał, na przykład, film nagrany przez uczniów z Lubatowej. Dzieci przebrały się w stroje narodowe, deklamowały wiersze, śpiewały piosenki, zaprezentowały układ taneczny z wstęgami w barwach narodowych. – Były plakaty, krótkie wiersze o Lechu Kaczyńskim, grafiki wykonane węglem czy kredą. Jedna praca była niezwykła. Uczennica wyrzeźbiła w arbuzie godło Polski. Otrzymała wyróżnienie – mówi Grzegorz Nieradka.
Niech kuracjusze też zobaczą
Co się dzieje z tymi pracami? Aktualnie znajdują się u radnego. Ale ma plan, by razem z pracami tegorocznymi, wkrótce razem wystawić je w Galerii Pasaż nad pijalnią. Przy okazji święta narodowego. Na 3 maja pewnie nie zdąży, raczej 15 sierpnia.

– To prestiżowa galeria, której właścicielem jest Uzdrowisko Iwonicz. Miasto odwiedza rocznie kilkadziesiąt tysięcy kuracjuszy, którzy mogliby taką wystawę zobaczyć – mówi.
 
Przesłanie, którym zajmują się dzieci, pójdzie dalej w świat. A kto wie, może za rok, dwa, konkurs z Iwonicza zyska jeszcze większą sławę i stanie się ogólnopolskim?
 

Napisz do autorki : katarzyna.zuchowicz@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...