Prezydent przypomniał sobie, że jest zwierzchnikiem sił zbrojnych. Andrzej Duda napisał list do Antoniego Macierewicza

Prezydent Duda napisał do szefa MON list m.in w sprawie obsady attachatów
Prezydent Duda napisał do szefa MON list m.in w sprawie obsady attachatów (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)
W swoim liście do szefa MON prezydent Andrzej Duda wspomina, że oczekuje "niezwłocznego podjęcia stosownych działań” w sprawie braku obsady stanowisk attaché obrony na placówkach w kluczowych państwach NATO i stopnia zaawansowania prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu. List został wysłany w zeszły czwartek, ale dopiero teraz jego treść ujawnił TVN24.

Informacje stacji potwierdził mediom Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta. Wcześniej o obsadę stanowisk attaché obrony pytał ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza także jego poprzednik Tomasz Siemoniak. Polityk Platformy Obywatelskiej wystosował interpelację poselską w tej sprawie. W odpowiedzi, jakiej ministerstwo udzieliło mu w połowie lutego napisano, że obowiązki służbowe w USA i Wielkiej Brytanii wykonują etatowi zastępcy attaché.

Zgodnie z ubiegłorocznymi decyzjami NATO, planowane Wielonarodowe Dowództwo Dywizji Północ Wschód w Elblągu ma w przyszłości odpowiadać za koordynację czterech batalionowych grup bojowych, które Sojusz wysyła obecnie do Polski i państw bałtyckich (pierwsi żołnierze przybyli na Litwę pod koniec stycznia, do Polski przyjadą na przełomie marca i kwietnia). Obecnie w Elblągu jest dowództwo 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. To na jego bazie, według zapowiedzi Antoniego Macierewicza, ma powstać dowództwo wielonarodowej dywizji, o które pyta prezydent.

AKTUALIZACJA:

Tuż przed północą resort obrony przekazał lakoniczny komunikat, że ministerstwo udzieliło prezydentowi odpowiedzi. Znalazło się też w nim ubolewanie, że "media informując obszernie o liście Pana Prezydenta, nie dały możliwości odniesienia się resortowi obrony narodowej do tego materiału przed jego publikacją".
Żródło: TVN24, Gazeta.pl
Trwa ładowanie komentarzy...