"Stacje benzynowe będą pracować, na plażach będą sprzedawane hot-dogi". Tak ks. Kloch broni zakazu handlu w niedzielę

Ks. Józef Kloch bronił zakazu handlu w niedzielę argumentując, iż po jego wprowadzeniu da się w Polsce kupić paliwo i hot-doga na plaży...
Ks. Józef Kloch bronił zakazu handlu w niedzielę argumentując, iż po jego wprowadzeniu da się w Polsce kupić paliwo i hot-doga na plaży... Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Ks. Józef Kloch jest przekonany, że ograniczenie handlu w niedziele nauczyłoby Polaków rozmawiać. Na antenie RMF FM bronił w ten sposób racji Konferencji Episkopatu Polski, którą wcześniej reprezentował. Zdaniem hierarchów, dzięki działaniom Prawa i Sprawiedliwości "niedziela znów może stać się gwarantem emocjonalnego wyciszenia".

– Nie chodzi o zakaz, a o ograniczenie handlu w niedziele. Stacje benzynowe będą pracować, na plażach będą sprzedawane hot-dogi...– przekonywał ks. Józef Kloch, który był gościem Krzysztofa Ziemca w RMF FM. – W końcu trzeba porozmawiać - nie tylko siedzieć nad smartfonem i chodzić po sklepach. – Dajmy wolność tak samo ludziom, którzy siedzą na kasach, którzy są ochroniarzami, niech oni też poświętują. To jest prawo ich od świętowania niedzieli – apelował były rzecznik KEP.

Jego wypowiedź to reakcja na oświadczenie, które kilka dni temu wystosował Episkopat. Dowiadujemy się z niego, że biskupi poparli obywatelski projekt ustawy autorstwa NSZZ "Solidarność" w sprawie ograniczenia handlu w niedziele. "Warto przypomnieć, że proponowana ustawa bierze w obronę około 1,3 mln osób, szczególnie kobiet, pracujących zawodowo w niedziele oraz dni świąteczne. Pośrednio podkreśla wartość niedzieli jako dobra kulturowego i dnia wolnego od pracy" – czytamy.

Biskupi ponadto uważają, iż ustawa daje "nową szansę przeżywania niedzieli w całej wspólnocie naszego społeczeństwa jako dnia wzmocnienia sił i odpoczynku, odrodzenia zagubionych więzi rodzinnych i społecznych". Widzą w wolnej niedzieli również "gwarant emocjonalnego wyciszenia" oraz "budowania wspólnoty rodzinnej, religijnej i narodowej".

Napisz do autorki: karolina.blaszkiewicz@natemat.pl

źródło: RMF FM
Trwa ładowanie komentarzy...