Ogromny sukces naukowców z SGGW. Niedługo będziemy mieli żubry z in vitro

Program finansowany przez Lasy Państwowe, w ramach którego m.in. uzyskuje się zarodki żubrów z in vitro, ma wartość łącznie 40 milionów złotych.
Program finansowany przez Lasy Państwowe, w ramach którego m.in. uzyskuje się zarodki żubrów z in vitro, ma wartość łącznie 40 milionów złotych. Fot. 123rf
Już niedługo po polskich lasach będą biegać żubry z in vitro i to finansowanie z państwowych pieniędzy. Naukowcom z SGGW właśnie udało się uzyskać zarodki żubra sztuczną metodą. Jeden z nich nadal się rozwija i przy odrobinie szczęścia w przyszłości będzie biegać po Puszczy Białowieskiej.

– Sześć świeżo pobranych komórek jajowych udało nam się zapłodnić wcześniej pozyskanymi plemnikami, które zostały odmrożone specjalnie w tym celu. Już to było olbrzymim sukcesem, ale jeszcze większe znaczenie ma fakt, że jeden z zarodków nadal się rozwija i obecnie znajduje się w etapie wczesnej blastocysty – opisuje prof. Anna Duszewska z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Całe przedsięwzięcie, finansowane przez Lasy Państwowe, realizowane jest w ramach działań na rzecz kompleksowej ochrony żubra.

Dalszym etapem badań będzie stworzenie profesjonalnego banku genów żubra, w którym znajdować się będą między innymi tkanki, komórki rozrodcze i zarodki żubra. W ten sposób naukowcy chcą zabezpieczyć przyszłość tego wciąż zagrożonego gatunku, obecnie przede wszystkim brakiem różnorodności genetycznej z uwagi na niewielka ilość osobników.

Los żubra bliski jest polskiemu rządowi. Jeszcze niedawno całe stada miały iść do ostrzału, ale ostatnio minister Szyszko przypomniał sobie o pomyśle wysyłania nadwyżek zwierząt za granicę. Pisaliśmy w naTemat o tym, że zwierzęta miałyby trafić do wszystkich chętnych państw, między innymi do Bułgarii.


Źródło: rp.pl

Napisz do autora: lidia.pustelnik@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...