Powstanie serial o dynastii "Piastów". Twórcą będzie Wojciech Smarzowski. Zrobi go szybciej niż TVP Jagiellonów?

Wojciech Smarzowski zmierza nakręcić serial o "Piastach".
Wojciech Smarzowski zmierza nakręcić serial o "Piastach". fot. Renata Dąbrowska
To będzie bardzo drogi projekt, ale nazwisko twórcy gwarantuje sukces. Wojciech Smarzowski wyreżyseruje mini serial o dynastii "Piastów". To będzie drugi projekt historyczny po niekończących się przygotowaniach do serialu o Jagiellonach Telewizji Publicznej. Który projekt będzie szybciej zrealizowany?

Kiedy spotkałem Wojtka Smarzowskiego na premierze jego filmu krótkometrażowego "Ksiądz", wyprodukowanego dla serwisu Showmax, nie chciał jeszcze zdradzać swoich planów. – Nie chciałbym poświęcać całej aktywności jednemu projektowi – mówił pytany przeze mnie, czy wątki pojawiające się w etiudzie o kontrowersyjnym księdzu będą rozwijane w przyszłości.

Dziś wiadomo, że już wtedy planował bardzo ambitną produkcję. Jak udało się nam dowiedzieć, Smarzowski prowadzi zaawansowane rozmowy właśnie z Showmaxem. – Jeśli dojdzie do skutku, to będzie bardzo droga produkcja – mówi anonimowo osoba związana z serwisem. Swoje plany potwierdza także sam reżyser, który zdradził więcej w rozmowie z Tomaszem Raczkiem na antenie radia "TOK FM".

– To jest taki projekt, w który wejdę na pięć, sześć lat. I jeśli teraz przygotuję sobie grunt, będę mógł pracować etapami. Dlatego próbuje skoordynować różnego rodzaju ruchy produkcyjno-finansowe, które zapewniłby nam bezpieczeństwo i wiarę, że ten serial zrobimy – mówił reżyser cytowany podczas rozmowy.


Według dostępnych informacji, serial ma opowiadać historię zaczynającą się w czasach Mieszka I. Ma mieć wielowątkową strukturę, gdzie opowieści historyczne, będą tłem do wątków miłosnych i politycznych. Smarzowski jest obecnie na etapie studiowania tradycji X-wiecznych Słowian. Obsada owiana jest na razie tajemnicą.

Wiadomo natomiast, że współtwórcą scenariusza jest Wojciech Rzehak. – Chyba jesteśmy ustawieni na trzy sezony i szukamy pieniędzy, ponieważ to przedsięwzięcie jest karkołomne, bardzo kosztowne, międzynarodowe, z aktorami z całej Europy – precyzuje Smarzowski w rozmowie z Raczkiem.
Wygląda na to, że seriale historyczne będą przebojem nadchodzących sezonów. Od kilkunastu miesięcy trwają przygotowania do Jagiellonów, produkcji TVP. Jak już pisaliśmy, produkcja od początku zmaga się z problemami obsadowymi. Początkowo prezes Jacek Kurski także planował serial opowiadający historię z okresu Kazimierza Wielkiego. Ostatecznie zdecydowano, że "Korona Królowej" zacznie się po śmierci ostatniego monarchy z dynastii Piastów. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy zobaczymy jego pierwszy odcinek.

Jeżeli chodzi o "Piastów", możemy być przynajmniej pewni jednego: Smarzowski gwarantuje emocje, a znając stylistykę jego dotychczasowych filmów, możemy się spodziewać, że nie będzie łatwy w obiorze. Ale fani jego talentu z pewnością już odliczają czas do pierwszego klapsa.

Napisz do autora: oskar.maya@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...