Już wiadomo po co prezes NBP był na Nowogrodzkiej. Jednym przelewem zapewni środki na program 500+

NBP przeleje rządowi pieniądze na 500+.
NBP przeleje rządowi pieniądze na 500+. fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Panie prezesie, melduję wykonanie zadania. Nie 627 mln jak planowaliście w budżecie, ale ponad 8,7 miliarda złotych wpłaci Narodowy Bank Polski – gdyby kamery i mikrofony mediów mogły zajrzeć do ucha prezesa na Nowogrodzką, to podczas niedawnego, tajemniczego spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Adamem Glapińskim zapewne zarejestrowałyby taki przekaz.

Rekordowy w porównaniu do ubiegłych lat zysk NBP dostarczy do budżetu. Biuro prasowe poinformowało, że na zysk NBP za 2016 rok złożyły się przede wszystkim: "dodatni wynik z różnic kursowych oraz dodatni wynik z zarządzania rezerwami dewizowymi". Tym samym rząd ma już zapewnioną niemal połowę z puli 23 mld zł potrzebną na kontynuację programu 500+. Pieniądze płyna do rządu z państwowych spółek i uszczelniania systemu podatkowego, co z satysfakcją odnotowały "Wiadomości".

Tak naprawdę uszczelnienie poboru podatku systemu VAT przyniosło rządowi wzrost dochodów o 3,5 mld złotych (dane za 2016 rok). A górka z początku roku wynika ze sprytnej sztuczki księgowej - ograniczenia rozliczeń kwartalnych. Banki niewiele dorzucają w podatku bankowym. Sieciom handlowym nie udało się narzucić podatku. Dlatego resort finansów zaczął zadłużać nas na potęgę. W tej sytuacji przelew z NBP to jak wygrana w totka.

Pod koniec marca TVN ujawnił, że oprócz zależnych od Jarosława Kaczyńskiego polityków "centrum zarządzania Polską na Nowogrodzkiej" odwiedził także prezes NBP. To o tyle dziwne, że przed zaprzysiężeniem obiecywał niezależność od partii: "będę unikał wchodzenia w spory z rządem i ministrem finansów, niezależnie która z partii będzie u władzy" – oświadczył.


Oczywiście zysk NBP przekazywany jest do budżetu zgodnie z ustawą. Tutaj przeczytacie analizę ekonomisty Jacka Maliszewskiego o tym, jak NBP mógłby rozwiązać problem kredytów frankowych.
Trwa ładowanie komentarzy...