Wiadomo, jak 500+ będzie wyglądało w przypadku wygranej PO. Zabiorą pieniądze tym, którzy nie szukają nawet pracy

500+ nie dla bezrobotnych rodziców - powiedział Sławomir Neumann i od razu odciął partię od głosów 800 tys. bezrobotnych.
500+ nie dla bezrobotnych rodziców - powiedział Sławomir Neumann i od razu odciął partię od głosów 800 tys. bezrobotnych. fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
No i już wiadomo, kto nie zagłosuje w następnych wyborach na polityków Platformy Obywatelskiej. Będą to bezrobotni utrzymujący się z zasiłków socjalnych oraz dodatku 500+. Jak zadeklarował Sławomir Neumann, ten dodatek należy w jakikolwiek sposób powiązać z pracą.

– Co zrobicie z dodatkiem Rodzina 500+, utrzymacie ten program w takim kształcie, czy zmienicie go? - dyżurne pytanie usłyszał właśnie Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej, gość porannej rozmowy "Jeden na Jeden" w TVN24.

Odpowiedział, że chciałby aby zasiłek był połączony w jakikolwiek sposób z pracą. – Obecnie są rodzice utrzymujący się z dodatku 500+. Przynajmniej jedno z rodziców musi chociaż poszukiwać pracy – odparł polityk. Dodał też, że PO, o ile wygra wybory, chciałaby udoskonalić program, wprowadzając świadczenie na pierwsze dziecko.

Ale czy wygra? Neumann właśnie odciął partię od ponad 800 tys. głosów zarejestrowanych bezrobotnych. Przypomnijmy, że według prof. Ryszarda Szarfenberga z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, otrzymywanie świadczenia wiąże się z wyższym poparciem dla Prawa i Sprawiedliwości. To efekt comiesięcznego przelewu na konta rodzin, który przypomina, kto jest ich dobrodziejem.

Pytania o 500+ padną jeszcze w debacie wiele razy. Im bliżej wyborów, tym gorętsza będzie licytacja na dogadzanie wyborcom. Dlatego już dziś można nimi rozłożyć na łopatki polityka każdej partii. Poza PO i tym, co powiedział Neumann, mamy:

PiS: dlaczego 500 plus nie dostają samotne matki, wystarczy, że rozpoczną pracę i wypadają z programu przez nieżyciowe kryterium dochodowe?

Nowoczesna: Ryszard Petru zapowiadał w 2016 roku, że nie zlikwiduje dodatku 500+, a niedawno na spotkaniach z sympatykami posłanki Nowoczesnej mówiły coś dokładnie innego. To jak będzie?

Kukiz 15': O Boże, czy wy naprawdę uważacie, że program 500+ zwiększa przemoc domową?
Trwa ładowanie komentarzy...