Waszczykowski tworzy konsulat honorowy w maleńkim Akron w USA. Na czele zwolenniczka zamachu

Zwolenniczka katastrofy smoleńskiej staje na czele konsulatu honorowego w USA.
Zwolenniczka katastrofy smoleńskiej staje na czele konsulatu honorowego w USA. Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
Szef resortu spraw zagranicznych informował już, że podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych będzie chciał zaangażować Amerykanów do rozwiązywania sprawy smoleńskiej. Teraz Waszczykowski tworzy nowy konsulat honorowy w Akron, na którego czele stanie żona członka podkomisji smoleńskiej MON, Maria Szonert-Binienda.

Akron to niewielka, licząca niespełna 200 tys. mieszkańców miejscowość w stanie Ohio. Chociaż nie stanowi skupiska Polonii, środowisko związane z Waszczykowskim zabiegało o utworzenie tam konsulatu honorowego od wiosny 2016 roku. W miejscowości mieszka bowiem małżeństwo, które w pełni popiera wersję Antoniego Macierewicza na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej. Maria Szonert-Binienda jest działaczką polonijną, jej mąż natomiast, prof. Wiesław Binienda, był ekspertem w zespole Macierewicza, a potem został wiceprzewodniczącym podkomisji smoleńskiej w MON.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", pomysłodawcą powołania Szonert-Biniendy na stanowisko konsula był wiceszef polskiej dyplomacji Jan Dziedziczak. Przeciwna kandydaturze Biniendy była między innymi ambasada w Waszyngtonie. Uznano tam, że nowa konsul, która wprost deklaruje, że "zamach w Smoleńsku był potrzebny do zlikwidowania Lecha Kaczyńskiego, przywódcy Europy Środkowo-Wschodniej, który najskuteczniej opierał się ekspansji Rosji na tereny poradzieckie", będzie wprowadzać niepotrzebne podziały w Polonii.
Uroczystości otwarcia placówki w Akron odbędą się jeszcze w kwietniu. Pojawią się na nich przedstawiciele polskiego MSZ.

Witold Waszczykowski informował niedawno, że jednym z celów jego wizyty w Stanach Zjednoczonych w tym tygodniu jest przekonanie Amerykanów do współpracy w badaniu katastrofy smoleńskiej. W wywiadzie dla "wPolityce" wyraził nadzieję, że USA będą naciskać Rosję, by ta zwróciła stronie polskiej wrak prezydenckiego samolotu.


Źródło: wyborcza.pl
Trwa ładowanie komentarzy...