Zrezygnowała, ale nie uniknie odpowiedzialności. Jest zawiadomienie do prokuratury na dyrektor, która obrażała w sieci

Między innymi tak witano Donalda Tuska w Warszawie. Na szczęście takie widoki należały do zdecydowanej mniejszości.
Między innymi tak witano Donalda Tuska w Warszawie. Na szczęście takie widoki należały do zdecydowanej mniejszości. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Czterech posłów Platformy Obywatelskiej złożyło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą już dyrektor z resortu ministra Jana Szyszki, która na prawo i lewo opluwała w sieci jadem polityków opozycji.

Agnieszka Pomaska, Cezary Tomczyk, Sławomir Nitras i Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej wystosowali zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o "uzasadnionym podejrzeniu popełnieniu przestępstwa" przez byłą już dyrektor departamentu edukacji i komunikacji resortu środowiska.

W piśmie przesłanym do naszej redakcji politycy PO odnoszą się do wpisu na temat powitania Donalda Tuska w Warszawie, jaki Nowosielska zamieściła na Facebooku. "Powitanie Tuska? Kajdanki i szubienica" – napisała urzędniczka. "W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż w/w zachowanie mogło wyczerpać znamiona przestępstwa stypizowanego w treści art. 255 § 1 i 2 kk." Zdaniem posłów PO umieszczenie tego wpisu miało na celu "nawoływanie przez wskazaną osobę do popełnienia występku (względnie zbrodni)".

Dalej politycy piszą o tym, że zachowanie Nowosielskiej może być rozpatrywane na płaszczyźnie znamion przestępstwa z art. 136 § 1 i 3 kk.

Zgodnie bowiem z treścią art. 136 § 1 i 3 kk odpowiedzialności karnej za znieważenie – jak Prezydenta RP – podlega sprawca dopuszczający się na terytorium RP znieważenia, niezależnie od faktu pełnienia obowiązków służbowych czy też nie w stosunku do głowy obcego państwa, albo akredytowanego w Polsce szefa przedstawicielstwa dyplomatycznego takiego państwa, albo w stosunku do osoby korzystającej, na mocy ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych z ochrony takiej jako głowa obcego państwa lub szef przedstawicielstwa dyplomatycznego obcego państwa.

"Znieważenie – in casu – za pomocą wymienionych w treści wpisu słów – polegało zatem na określeniu przekazu treściowego w taki sposób, aby miał on charakter obraźliwy, w sposób jednoznacznie wyrażający pogardę i chęć zelżenia" – piszą posłowie PO.


Beata Nowosielska jest byłym dyrektorem departamentu edukacji i komunikacji w Ministerstwie Środowiska. Burzę wywołał jej komentarz na temat Donalda Tuska – chciała byłego premiera powitać "kajdankami i szubienicą". Wprawdzie wyraziła skruchę i przeprosiła, ale nie obyło się bez rezygnacji.
Dyrektor z resortu Szyszki w sieci obraża regularnie, zwłaszcza polityków opozycji i przedstawicieli poprzedniego rządu. Na przykład rzeczniczce prasowej Nowoczesnej Katarzynie Lubnauer na Twitterze w styczniu napisała dosadnie: "Pani Katarzyno, jakieś noworoczne postanowienia? Może jakaś siłownia albo aerobik? Buzia się nie mieści w kadrze". Lista obelg, jakimi obrzuca polityków opozycji jest długa. Oberwało się m.in. liderowi Nowoczesnej Ryszardowi Petru ("Petru miała być okupacja a wyszła kopulacja hahahha") i Radosławowi Sikorskiemu ("Sikorski niech zęby umyje po tej Łasce to Amerykanom robił").
Trwa ładowanie komentarzy...