Nie żyje Magdalena Abakanowicz. Najsłynniejsza polska rzeźbiarka zmarła w wieku 86 lat

Słynna na całym świecie polska rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz nie żyje. Artystka zmarła w wieku 86 lat.
Słynna na całym świecie polska rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz nie żyje. Artystka zmarła w wieku 86 lat. Fot. Wojciech Druszcz / Agencja Gazeta
Nie żyje najsłynniejsza polska rzeźbiara Magdalena Abakanowicz. Znana artystka zmarła w weku 86 lat. Oficjalnie informacje o śmierci Abakanowicz potwierdził mediom rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prof. Adam Myjak. W trakcie swojej długiej i pełnej sukcesów kariery artystka związana była jednak także z ASP w Gdańsku i poznańskim Uniwersytetem Artystycznym. Jej prace można zobaczyć natomiast na całym świecie.

To w Poznaniu stoi jednak działo, z którego Magdalena Abakanowicz najlepiej znana była Polakom. Od 2002 roku w tamtejszą Cytadelę wzbogacono o zespół rzeźb plenerowych "Nierozpoznani". Ponad sto dwumetrowych figur z żeliwa szybko stało się jednym z głównych znaków rozpoznawczych Poznania. Z tym miastem Magdalena Abakanowicz najsilniej związała też działalność akademicką. Od 1965 do 1990 roku wykładała tam na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, która później przekształciła się w Uniwersytet Artystyczny.

Nie przeszkadzało jej to zdobywać sławy na całym świecie. Często gościnnie wykładała na uczelniach zagranicznych, a jej rzeźby wpisywały się w przestrzeń miejską w takich miejscach, jak Jerozolima, Seul, Duisburg, Kansas, Minneapolis, Hiroszima, Nowy Jork, Lizbona, Toledo, Paryż i wielu innych miastach na całym świecie. Lista prestiżowych miejsc, w których prezentowane były wystawy twórczości Magdaleny Abakanowicz jest jeszcze dłuższa.
W ostatnim czasie najgłośniej komentowanym przejawem twórczości Magdaleny Abakanowicz był zaprezentowany po raz pierwszy w ubiegłym roku na warszawskiej wystawie "Abakanowicz//Pijarowski – The Art Dimensions" projekt z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, który przedstawiał kulisy pracowni artystki i wybrane prace. W tym roku okazję do zapoznania się z nim mieli już także nowojorczycy, w przyszłości ma zostać zaprezentowany także w innych częściach świata.
Trwa ładowanie komentarzy...