Zadyma pod Teatrem Powszechnym. Narodowcy nie chcieli wpuścić widzów na kontrowersyjną "Klątwę", pobili się z policją

Narodowcy walczą z "Klątwą".
Narodowcy walczą z "Klątwą". Fot. Screen z Twitter.com / Ruch Narodowy
Po przerwie na afisz wrócił najbardziej kontrowersyjny spektakl ostatnich miesięcy. W związku z tym działacze Ruchu Narodowego, ONR i Młodzieży Wszechpolskiej okupowali w piątek Teatr Powszechny w Warszawie. Do holu placówki wrzucili race i trzymając widzów na zewnątrz szarpali się z policją.

Około godz. 19.00 przed teatrem zebrała się kilkudziesięcioosobowa grupa narodowców. Protestowała przeciwko wystawieniu "Klątwy"w reżyserii Olivera Frljicia. Przed południem protest zaczęły RN i Młodzież Wszechpolska. Mateusz Marzoch, prezes jej warszawskiego oddziału przekonywał, że twórcy obrażają uczucia religijne i łamią polskie prawo. Sposobem ich "obrony" było potem użycie siły i rac, kilka osób wtargnęło do teatru.

„Klątwa”, Oliver Frljić Najbliższe pokazy 21, 22, 23, 28, 29, 30! http://www.powszechny.com/spektakle/klatwa,s1141.html fot. Magda Hueckel

Opublikowany przez Teatr Powszechny na 20 kwietnia 2017
Świadkowie opowiadali, że policja siłą wynosiła protestujących, w odpowiedzi ci zaczęli się z nią bić. Na miejscu pojawili się aktorzy Powszechnego, widzowie mogli wejść do środka dopiero po interwencji służb. "Klątwa" będzie wystawiana do 30 kwietnia, biletów już zabrakło, nie zabraknie za to narodowców. Wrócą pod teatr.
Premiera sztuki odbyła się 18 lutego i wywołała zgorszenie prawicy. W inspirowanym dramatem Stanisława Wyspiańskiego spektaklu częścią scenografii jest figura św. Jana Pawła II z tabliczką "obrońca pedofilów", która zostaje zawieszona na szubienicy. Jedna z aktorek, Julia Wyszyńska wykonuje z nią też seks oralny. Dominik Tarczyński z PiS był tak oburzony przedstawieniem, że złożył zawiadomienie do prokuratury.

źródło: Gazeta.pl
Trwa ładowanie komentarzy...