PiS obiecywał im województwo, a teraz mami, że jak znów dojdzie do władzy, w 2019 r. Częstochowa trochę się zdenerwowała

W 2014 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński dał Częstochowie nadzieję, że województwo częstochowskie powinno istnieć na mapie Polski.
W 2014 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński dał Częstochowie nadzieję, że województwo częstochowskie powinno istnieć na mapie Polski. Fot. Sebastian Adamus / Agencja
Nie tak miało być. Nadzieję na województwo częstochowskie osobiście rozbudził w nich prezes PiS Jarosław Kaczyński, i to jeszcze w 2014 roku. Potem obecni posłowie PiS, którzy m.in. dzięki takim deklaracjom, dostali się do Sejmu. Były wielkie oczekiwania, i – jak się okazuje – wszystko na marne. Dziś PiS umywa ręce, przynajmniej do 2019 roku. Jakby był pewien, że wtedy znów wygra wybory. Tylko władze Częstochowy powoli już tracą cierpliwość.

Nie spodobało się w Częstochowie takie spychanie problemu. Niecierpliwość pojawiła się zresztą już zaraz po wyborach w 2015 roku, gdy okazało się, że wbrew szumnym zapowiedziom, PiS wcale nie kwapi się, by tak szybko obietnice spełnić. W listopadzie tamtego roku, czyli mniej więcej miesiąc po zwycięstwie Kaczyńskiego, prezydent Częstochowy przypomniał się premier Beacie Szydło. Napisał do niej list, wygarnął składane deklaracje, po czym stwierdził: ”Dlatego proszę o podjęcie prac prowadzących do stosownych zmian administracyjnych”.

Od tamtej pory minęło jednak kolejne półtora roku. Mieszkańcy słali petycje do premier, list w tej sprawie dotarł też do prezydenta Andrzeja Dudy. I nadal w kwestii województwa częstochowskiego mamy jedno, wielkie nic. Oprócz rozczarowania. Część mieszkańców już się na to nastawiła, podobnie jak władze miasta. Nawet lokalne święto, 24. Dni Częstochowy, zorganizowano pod hasłem: "Jasne, że województwo częstochowskie".

To co z tym województwem częstochowskim? Posłowie Prawa i Sprawiedliwości obiecywali jego szybkie powstanie. Minister Bł...

Opublikowany przez Fakty Częstochowa na 21 kwietnia 2017


Teraz usłyszeli, że owszem, tak się stanie, ale po 2019 roku. Jeśli PiS ponownie wygra wybory. Zapowiedział to osobiście szef MSWiA, Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak

"Nikt nie może przewidzieć wyników wyborów parlamentarnych, ale jeśli w przyszłych wyborach parlamentarnych wynik wyborczy będzie podobny do wyniku z 2015 r., to chciałem zapewnić wysoką izbę, że przystąpimy do korekty, którą zapowiadaliśmy". Czytaj więcej

Częstochowa może czuć się oszukana, nic dziwnego, że władze miasta postanowiły działać dalej. Na lokalnych portalach znalazło się oświadczenie wszystkich klubów radnych, poza PiS. Czytamy w nim o głęboki zaniepokojeniu obecną sytuacją:

Oświadczenie radnych

"Rada Miasta Częstochowy wyraża swoje głębokie zaniepokojenie wypowiedziami związanymi z nieutworzeniem województwa częstochowskiego do końca 2019 roku, czyli obecnej kadencji parlamentarnej, wyrażanym przez ministra spraw wewnętrznych pana Mariusza Błaszczaka podczas 40. posiedzenia Sejmu.

Powyższe stanowisko stoi w sprzeczności z przekazywanymi i podpisanymi własnoręcznie oświadczeniami lokalnych parlamentarzystów partii rządzącej z dnia 16 października 2015 roku, tj. "Ja Szymon Giżyński, poseł PiS, poseł czterech kadencji przyrzekam, że jeśli mieszkańcy Częstochowy i regionu wybiorą w większości kandydatów PiS do Sejmu i PiS będzie miało największą siłę w parlamencie, to do końca kadencji 2019 roku przywrócimy województwo częstochowskie".

Apelujemy do Rządu RP o jednoznaczną deklarację w sprawie utworzenia województwa częstochowskiego w obecnej kadencji parlamentarnej i niepozbawianie szans rozwoju naszym mieszkańcom wojewódzkiej Częstochowy" Czytaj więcej

Dla wielu mieszkańców to ważne. Po reformie z 1998 roku miasto stało się powiatowym i ich zdaniem, gorzej się rozwija niż np. pobliskie, wojewódzkie, Katowice.


Tu pisaliśmy więcej o staraniach Częstochowy. Prezydent miasta apelował wtedy do mieszkańców, by słali petycje do Szydło. "Zasypmy ich listami! Niech zobaczą, że nam zależy! Obietnica to obietnica!" – takie padały słowa. Ciekawe, czy tym razem władza ich posłucha. Albo czy Częstochowa postawi na PiS w 2019 roku.
Trwa ładowanie komentarzy...