Sortowanie dzieci? MEN chce odebrać uczniom z niepełnosprawnością indywidualne nauczanie w szkole

Resort Anny Zalewskiej chce, by dzieci z niepełnosprawnością mogły korzystać z indywidualnego nauczania wyłącznie w domu.
Resort Anny Zalewskiej chce, by dzieci z niepełnosprawnością mogły korzystać z indywidualnego nauczania wyłącznie w domu. fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Rodzice dzieci z niepełnosprawnością są oburzeni. Rząd PiS chce, by ich dzieci mogły korzystać z indywidualnego nauczania wyłącznie w domu, odbierając im możliwość skorzystania z tej możliwości w szkole. Kształcenie wśród rówieśników jest dla dzieci z niepełnosprawnością niepowtarzalną szansą na rozwój umiejętności społecznych. Teraz ma im być to odebrane - informuje Radio TOK FM.

„W projektowanych regulacjach zaproponowano rezygnację z możliwości organizowania odpowiednio indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz indywidualnego nauczania na terenie przedszkola lub szkoły” - pisze Ministerstwo Edukacji Narodowej o swoich rozporządzeniach.

Rodzice dzieci z niepełnosprawnością są zrozpaczeni. Nie rozumieją dlaczego ich dzieci, które w szkole mogą się lepiej rozwijać i zadzierzgnęły już przyjaźnie, mają być odesłane do domu. Rozgoryczeni rodzice i opiekunowie ironicznie proponują MEN, by poszło za ciosem i wprowadziło po prostu zakaz kształcenia dzieci z niepełnosprawnością.

Kilka dni temu Polacy złożyli w Sejmie 910 tys. podpisów za przeprowadzeniem referendum szkolnego, w którym społeczeństwo zdecydowałoby, czy chce likwidacji gimnazjów przez PiS czy nie. Premier Szydło, która przed wyborami w 2015 r. protestowała przeciwko "mieleniu" obywatelskich podpisów przez władzę, twierdzi, że podpisy zostały zebrane za późno.

AKTUALIZACJA

Ministerstwo edukacji wydało komunikat, w którym odpowiada na zarzuty rodziców niepełnosprawnych dzieci. Wyjaśnia przy tym, że nauczanie indywidualne "organizowane jest wyłącznie dla dzieci i młodzieży, którym stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły". Cały komunikat MEN można przeczytać tutaj.


źródło: TokFM.pl
Trwa ładowanie komentarzy...