Wielki strajk amerykańskich scenarzystów wisi na włosku! Jeśli się odbędzie, tych seriali szybko nie zobaczysz

Jeśli strajk amerykańskich scenarzystów stanie się faktem, prace nad nowym sezonem "The Walking Dead" zostaną wstrzymane.
Jeśli strajk amerykańskich scenarzystów stanie się faktem, prace nad nowym sezonem "The Walking Dead" zostaną wstrzymane. Fot. Kadr z serialu "The Walking Dead"
My tu sobie gadu gadu o "Opowieści podręcznej", o nowym sezonie "Miasteczka Twin Peaks", o serialach lubianych i tych niewartych uwagi, a tymczasem w powietrzu wisi widmo katastrofy. Po dziesięciu latach amerykańscy scenarzyści znów szykują się do strajku generalnego. A to oznacza, że fabuła wielu topowych seriali może się posypać i to jeszcze przed końcem roku.

Ostatnio sytuacja wyglądała tak dramatycznie na przełomie lat 2007/2008. Wówczas twórcy zrzeszeni w Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (Writers Guild of America, WGAE i WGAW) strajkowali przez trzy i pół miesiąca, wprowadzając zamieszanie w procesie powstawania między innymi "Zagubionych", "Breaking Bad" czy "Gotowych na wszystko".

Wszystko wskazuje na to, że do strajku dojdzie ponownie w tym roku. Rozmowy pomiędzy stronami trwały od tygodni, a w ostatnim czasie zostały zawieszone z inicjatywy scenarzystów, ponieważ ci postanowili przeprowadzić głosowanie nad tym, czy zdecydować się na strajk, czy też nie. Jego wynik, który został ogłoszony w poniedziałek, nie napawa optymizmem - aż 96 proc. twórców zadeklarowało chęć przeprowadzenia strajku. Scenarzyści walczą przede wszystkim o bardziej sprawiedliwą strukturę naliczania wynagrodzenia i podwyżki.

Protest ma rozpocząć się 2 maja. Data jest o tyle niefortunna dla producentów seriali (i widzów), że 1 maja kończy się wiele kontraktów scenarzystów na największe telewizyjne hity. Będzie to oznaczać skracanie sezonów niektórych i wydłużającą się przerwę w emisji w przypadku innych. A to z kolei odbije się na całym przemyśle telewizyjnym - jeśli nie będzie gwarancji wyprodukowania serialu na czas, sieci telewizyjne i platformy streamingowe muszą liczyć się ze zmniejszeniem wpływów od reklamodawców.


Zestawienie najbardziej zagrożonych strajkiem produkcji opublikowało niedawno "Entartainment Weekly". Na licie całe szczęście nie ma "Miasteczka Twin Peaks", "Gry o tron", "Stranger Things" czy wyczekiwanych "Amerykańskich bogów" - ich scenariusze zostały już ukończone. Są za to inne popularne produkcje.

"The Walking Dead"

Serial o zombiakach jest niestety tym, który możne najbardziej ucierpieć z powodu strajku. Ósmy sezon "The Walking Dead" tak jak wszystkie poprzednie jest zaplanowany na jesień tego roku, a prace nad nim mają ruszyć z początkiem przyszłego miesiąca.

"American Horror Story", "American Crime Story", "Feud"

W przypadku strajku ucierpią też wszystkie seriale Ryana Murphego. Prace nad siódmym sezonem tego najbardziej popularnego, "American Horror Story", są w toku, a nowy sezon również miał pojawić się w okolicach Halloween.

"Star Trek: Discovery"

Nowy "Star Trek” stacji CBS najpierw zapowiadano na luty, potem mówiono a maju i ostatecznie o późnym lecie lub wczesnej jesieni. Teraz wiele wskazuje na to, że jego premiera znów ulegnie przesunięciu w bliżej nieokreśloną przyszłość. Prace nad 13 odcinkami pierwszego sezonu trwają, ale ich scenariusz nie jest jeszcze gotowy.

"Świat według Mindy”

Prace nad finałowym sezonem popularnego serialu komediowego z Mindy Kaling w roli głównej miały ruszyć w maju, a ich efekt mieliśmy podziwiać we wrześniu. Jeśli dojdzie do strajku, również ten serial może zaliczyć spore opóźnienie.

"The Inhumans"

Pierwsze dwa odcinku serial z uniwersum Marvela miały być pokazywane w kinach IMAX jeszcze w tym roku. Pierwszy sezon opowieści zaawansowanej technologicznie cywilizacji powstałej w wyniku eksperymentów genetycznych na ludziach będzie miał 8 odcinków, a prace nad nimi wciąż są w toku. A to oznacza, że w przypadku strajku serial może nie być gotowy na 1 września, tak jak planowano.

"Jessica Jones”

Prace nad drugim sezonem produkcji o niepokornej superbohaterce miały ruszyć w maju. "Jessica Jones" razem z Daredevil, "Luke Cage” i "Iron Fist” mają spotkać się w miniserialu "Defenders”, którego premierę zaplanowano na 18 sierpnia. Opóźnienia z powodu strajku prawdopodobnie będą dotyczyć też drugiego sezonu "Luke Cage”, ale praca nad "Defenders” już została ukończona.

Amerykańska Gildia Scenarzystów jeszcze nie ogłosiła oficjalnej decyzji w sprawie strajku.

Źródło: Entertainment Weekly
Trwa ładowanie komentarzy...